Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Enjte, 28 Janar 2021
Kosova do të anëtarësohet në UNESCODrejtoresha e Këshillit Britanik në Kosovë, Arjeta Emra, ka thënë se ky këshill është duke punuar maksimalisht për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.
Chiti: Italia mbështet Kosovën për integrimin në BEMinistri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, priti sot në takim delegacionin e senatorëve italianë, të kryesuar nga Vannino Chiti, kryetar i Komisionit për Politika të BE-së në Senatin e Italisë.
Thaçi takon ambasadorët e UNESCO-s në ParisZëvendëskryeministri i parë i Kosovës dhe njëherësh ministër i Punëve të Jashtme i Kosovës, Hashim Thaçi, pas Londrës ka vazhduar vizitën e tij në Francë.
Nenad Rashiq i bashkohet Listës SerbeGrupit parlamentar të Listës Serbe, nga sot iu është bashkuar edhe deputeti, njëherit kryetar i Partisë Demokratike Progresive, Nenad Rashiq.
Nis peticioni kundër 'Zajednicës' dhe demarkacionit​Tre liderët e partive opozitare kanë nënshkruar peticionin në kundërshtim të marrëveshjeve me Serbinë dhe demarkacionin kufitar me Malin e Zi.
Chiti: Italia aleati besnik i KosovësKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim një delegacion të senatorëve italianë në Komisionin për Politika të BE-së, të kryesuar nga senatori Vannino Chiti.
Thaçi në Paris, për anëtarësimin e Kosovës në UNESCOZëvendëskryeministri, njëherësh ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, ka vazhduar udhëtimin e tij për në Paris, vetëm disa ditë pasi ishte për vizitë zyrtare në Britani.
Chiti: Italia e do Kosovën në BEKosova gëzon përkrahje nga çdo përbërje e tij, ndërkaq takimet e deritashme Senat-Kuvend i Kosovës, dëshmojnë se Italia e do Kosovën në BE, deklaroi senatori italian, Vannino Chiti.
Obama: Mbesim të përkushtuar që të punojmë përkrah jushVlora Çitaku, tashmë edhe zyrtarisht është ambasadore e Republikës së Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Ministri Yagcilar priti komandantin e KFOR-it turk, Saim BagciKomandanti i sapo emëruar i trupave ushtarake turke, që veprojnë në kuadër të KFOR-it, Saim Bagci,u prit në Ministrinë e Administratës Publike nga ministri Mahir Yagcilar.
Lekaj: Opozita nuk do dhunëDeputeti nga radhët e AAK-së, Pal Lekaj, ka thënë se kryeministri Isa Mustafa nuk ka guxuar të shfaqet sot në seancën e Kuvendit të Kosovës.
Opozita nis peticion kundër marrëveshjes për “Zajednicën”Opozita kosovare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, prej sot do të fillojë aktivitetin e radhës kundër “Zajednicës”, respektivisht kundër marrëveshjes së datës 25 gusht ndërmjet qeverisë së Kosovës dhe Serbisë.
Shtohen forcat e sigurisë në rrugën deri te shtëpia e kryeministrit Mustafa Rruga që shpie në shtëpinë e kryeministrit Isa Mustafa është mbushur me forca policore. Shtimi i këtyre forcave vërehet nga rrethi te Komuna e Prishtinës e deri te shtëpia e tij.
Thaçi në Londër flet për “konsolidimin e shtetit të Kosovës”Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës Hashim Thaçi po qëndron në një vizitë zyrtare në Londër.
Kultura turke zbret në Prizren nëpërmjet 'Karvani i Ballkanit'Në kuadër të projektit i cili ka për qëllim ta promovojë kulturën turke në Ballkan do të ekzekutohen artet tradicionale turke si kaligrafia, ebru, punime të bakrit dhe të xhamit
FSK pjesëmarrëse në takimin e armatave të Adriatikut Në Ohër të Maqedonisë është hapur sot Samiti i shefave të shtatmadhorive të armatave nga vendet anëtare të Kartës së Adriatikut (A5) dhe SHBA-së.