Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Enjte, 06 Maj 2021
Zbogar për liberalizim të vizave: Po shihet dritë në fund të tunelitShoqëria civile ka dorëzuar peticionin me mbi 50 mijë nënshkrime te përfaqësuesi i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zbogar.
Turqia e mbështet Kosovën për në UNESCOMinistri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka takuar sot Ambasadoren e re të Turqisë të akredituar në Kosovë, Kivilicim Kiliç. Gjatë këtij takimi njohës, u bisedua për bashkëpunimin e deritashëm mes Kosovës dhe Turqisë, si dhe vazhdimin e mëtejmë të tij, njofton kumtesa ministrore.
Veseli: Histori e vështirë e përpjekjeve të Kosovës për demokraciKryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në Ditën ndërkombëtare të demokracisë tha se në këtë ditë, vendi ynë së bashku me vendet demokratike dhe vendet që aspirojnë vlerat demokratike, janë të bashkuar rreth idealit më të madh të kohës sonë, demokracisë.
O’Connell: Korrupsioni nuk po luftohetAs gjysma e rasteve të dërguara në Prokurorinë e Kosovës, nuk kanë arritur të zgjidhen nga ky organ. Ky është rezultati që dha sot Instituti i Kosovës për Drejtësi, në raportin vlerësues periodik mbi efikasitetin e sistemit prokurorial në zbatimin e planit të veprimit për rastet e korrupsionit.
Thaçi: Serbia shkel Marrëveshjen e Brukselit me gjuhën që përdor ndaj KosovësZëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka deklaruar të përditshmes së Beogradit “Danas” se ndihet shumë i lumtur për përkrahjen në të cilën ka ndeshur Kosova në këtë fillim të procesit për anëtarësim në UNESCO.
ASK: Kapacitetet hoteliere në Kosovë shfrytëzohen 15.7 për qindAgjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Statistikat e Hotelerisë në Kosovë për TM2 2015.
Kuvendi pritet të formojë 45 grupe të miqësisë Kuvendi i Kosovës pritet të formoj 45 grupe të miqësisë më shtete të ndryshme të botës. Kështu kanë propozuar anëtaret e Komisionit për Punë të Jashtme, të cilët të hënën e ardhshme pritet të dërgojnë në Kryesi të Kuvendit, kërkesën për themelimin e 45 grupeve të miqësisë, formimi i të cilave ka nisur tash e një kohë të gjatë.
Gjenden 3 sirianë në një kamion në kufirin Kosovë – Maqedoni Në kufirin mes Kosovës dhe Maqedonisë mbrëmë janë gjetur tre sirianë.
Turqit kundër Asociacionit Themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë nuk po e përkrahin komuniteti turk në Kosovë.
Jahjaga takon drejtorin e CIA-s, diskutojnë për sigurinë në KosovëPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga është pritur nga drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA) të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, John O. Brennan, në selinë e kësaj agjencie.
'Civilna Zastita' ia dorëzon Policisë së Kosovës pikat e vëzhgimit në veriStruktura e deritashme paralele e sigurisë në veri të Kosovës “Civilna Zasita” (Mbrojtja Civile), ia ka dorëzuar Policisë së Kosovës tri pika të vëzhgimit, që i ka mbajtur në rrugën magjistrale nga Mitrovica deri në Jarinë dhe mbi uren e Ibrit në Mitrovicë. Lajmin e ka bërë të ditur për Telegrafin Dren Zeka -këshilltar politik i ministres Edita Tahiri.
Tahiri: Më 28 shtator në Brukse diskutohen shkeljet e djeshmeMinistrja pa portofol dhe për Dialog me Serbinë , Edita Tahiri tha se për shkeljen e djeshme të Marrëveshjes për Lëvizje të Lirë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të ketë takim në Bruksel me 28 shtator.
Ministri i FSK-së priti komandantin e ri të KFOR-itMinistri i Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës(MFSK) Haki Demolli ka pritur sot në takim komandantin e KFOR-it, gjeneral major Guglielmo Luigi Miglietta me bashkëpunëtorë, në vizitën e tij të parë në Ministrinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës prej që ka ardhur në këtë detyrë.
Suspendohet drejtori rajonal Policisë së Kosovës në Prizren, Nexhmi KrasniqiInspektorati Policor i Kosovës (IPK), pasi ka pranuar disa informacione dhe ankesa nga qytetarët, si dhe pas ndërmarrjes së disa veprimeve hetimore preliminare, i ka rekomanduar Policisë së Kosovës suspendimin e dy zyrtarëve të PK-së (njëri nga ta me pozitë të Drejtorit Rajonal të PK-së në Prizren kurse tjetri udhëheqës në sektorin e hetimeve të vrasjes në të njëjtën Drejtori Rajonale).
Në Prizren mbahet protesta kundër mosfunksionimit të drejtësitëDhjetëra qytetarë, në mesin e tyre fëmijë e pleq, janë ndalur para Gjykatës Themelore në Prizren në shenjë proteste për vrasjen e Hekuran Morinës, dhe vrasjeve të tjera që kanë ndodhur në Prizren, raporton KTV .
Uji i çezmës në Kosovë dhe Shqipëri nuk pihetGazeta britanike, Daily Mail, ka publikuar një hartë të vendeve në të cilat nuk mund të pihet uji i çezmës.