Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 01 Mars 2021
Ministri Hoti priti ambasadoren turkeMinistri i Financave Avdullah Hoti priti sot në takim ambasadoren e Republikës së Turqisë në Kosovë znj. Kıvılcım Kılıç.
Moti: Po kthehet veraGjatë javës së ardhshme në vend parashikohet të mbajë mot i ngrohtë dhe me temperatura të larta.
Thaçi: Dhuna është e papranueshmeZëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, priti në një takim njoftues komandantin e ri të KFOR-it, Gjeneral-Majorin Guglielmo Luigi MIGLIETTA, i cili ka marr postin në muajin gusht 2015.
Opozita braktis mbledhjen e Kryesisë së KuvenditOpozita e ka braktisur mbledhjen e kryesisë së Kuvendit të Kosovës ku po diskutohej lidhur me marrëveshjet e fundit të arritura në Bruksel.
Besimtarët nga Kosova u nisën për HaxhSot nga Aeroporti Ndërkombëtar "Ademi Jashari", kanë udhëtuar për në Mekë të Arabisë Saudite grupi i parë i besimtarëve kosovarë, të cilët sivjet do ta kryejnë Haxhin në Mekë e Medinë.Për t'i përcjellë ata, në Aeroport ishte edhe Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, i cili haxhinjve të ardhshëm u uroj udhëtim të lehtë dhe kryerjen e pranimin e Haxhit.
Hoti lavdëron qeverinë Mustafa“E ftoj opozitën të jetë konstruktive me kritika dhe sugjerime për politikat qeverisëse në interes të qytetarëve”, thotë ministri Abdullah Hoti.
Ambasadori Delawie kërkon program të rreptë kundër korrupsionitAmbasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, thotë se për të sfidë do të jetë përpjekja për të luftuar korrupsionin.
Ambasadorët politikë, në kundërshtim me ligjinProcesi i emërimit të ambasadorëve të rinj ka ngecur si pasojë e tejkalimit të kuotës së të emëruarve politikë, shkruan sot Koha Ditore.
OBI përkrah anëtarësimin e Kosovës në UNESCOZëvendësministri i Jashtëm i Kosovës, Petrit Selimi, është duke qëndruar në një vizitë njëditore pune në selinë e Organizatës së Bashkëpunimit Islamik, në Jeddah të Arabisë Saudite.
Opozita po përgatitet për protestëOpozita është në një front të përbashkët kundër veprimeve të fundit të Qeverisë që lidhen me marrëveshjet me Serbinë.
Në Prizren sot protestohet kundër dështimit të organeve të renditFamilja e Hekuran Morinës ka vendosur që sot në mesditë të protestojë në shenjë pakënaqësie, siç thotë ajo, kundër dështimit të organeve të drejtësisë për mbrojtjen e jetës së qytetarëve.
Protestat e paralajmëruara masive, pas verdiktit të KushtetuesesPërkundër paralajmërimeve për protesta masive nga ana e opozitës, këto protesta nuk do të fillojnë pa e dhënë verdiktin Gjykata Kushtetuese lidhur më Asociacionin e komunave më shumicë serbe.
Drenas: Aksident trafiku, lëndohen 17 nxënësNjë aksident i rëndë komunikacioni ka ndodhur në Drenas në mes të një kamioni dhe një minibusi, ku për pasojë kanë mbetur të lënduar 17 persona.
Themelohet asociacioni i komunave shqiptare në SerbiKëshilltarët komunalë të tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, kanë miratuar me unanimitet themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare të Luginës së Preshevës.
ISIS: Do t'i sulmojmë Ambasadat e huaja në Prishtinë, Tiranë e SarajevëOrganizata ekstremiste e Shtetit Islamik, ka kërcënuar sërish Ballkanin me sulme terroriste. Në revistën e tyre “Dabiq”, ata kanë theksuar se askush nuk mund t’i pengojnë në realizimin e sulmeve terroriste ndaj ambasadave të huaja në Sarajevë, Tiranë dhe Prishtinë.
Presidentja: Në ShBA vet e tretaPas raportimeve se presidentja, Atifete Jahjaga, së bashku me një delegacion prej 10 personash, do udhëtojnë për në Amerikë, ajo ka reaguar duke thënë se bashkë me të do të jenë vetëm dy këshilltarë