Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Enjte, 28 Janar 2021
Jahjaga përmbylli vizitën në ShqipëriPresidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga në përmbyllje të vizitës zyrtare në Shqipëri, vizitoi qytetin e Shkodrës.
Shqipëria bllokon eksportin e rrushit të KosovësShqipëria sërish ka vënë barriera për vreshtarët. Nuk po lejon rrushin e Kosovës të depërtojë në tregun e saj. Këtë informatë e ka dhënë ministri i Bujqësisë, Memli Krasniqi.
Jahjaga, vetë e 11-ta në AmerikëDelegacioni i Kosovës, i prirë nga presidentja Atifete Jahjaga në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, do të jetë një superdelegacion.
Dëshmitarët e Speciales dërgohen jashtë venditSecili individ që është bërë dëshmitar i mbrojtur i Gjykatës Speciale nuk ndodhet më në territorin e Republikës së Kosovës. Burime të RTV Dukagjinit kanë rrëfyer se si mbi 20 dëshmitarë që tashmë veç kanë deponuar dëshmitë e tyre pranë ekipit hetues, janë dërguar jashtë vendit për shkaqe sigurie. Por, burimi ka rrëfyer edhe metodat dhe rrugët se si këta dëshmitarë janë larguar nga Kosova.
Anëtarësimi në UNESCO, beteja më e vështirë pas GJND-sëZëvendësministri i Jashtëm i Kosovës, Petrit Selimi është shprehur optimist për pranimin e Kosovës në UNESCO.
Mustafa: Vendet e rezervuara fajtore për bllokimin e formimit të Ushtrisë së KosovësKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka dhënë sqarime në lidhje me vazhdimin e vendeve të rezervuara në Kuvendin e Kosovës për komunitetet joshumicë të Kosovës dhe raportin e kësaj çështjeje me formimin e Forcave të Armatosura të Kosovës.
Për nëntë muaj, dy njohjeZëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, gjatë nëntë muajve sa është në detyrën e kryediplomatit ka arritur t’i sjellë Kosovës njohjen nga vetëm dy shtete, Antiguar dhe Barbuda si dhe Niue (shtet joanëtar i OKB-së).
Zgjedhet kryetari i “ri” i Bordit të RTK-sëMe shtatë vota për - nga dhjetë anëtarë sa kanë votuar gjithsej në Bordin e RTK-së - kryetar e kanë zgjedhur Ismet Bexhetin,
Siria zë vendin e parë për azilkërkim në Gjermani - Kosova të nëntinAutoritetet gjermane kanë publikuar shifrat e azilkërkuesve për muajin gusht. Sipas të dhënave, 8306 shqiptarë kanë kërkuar azil muajin e kaluar në Gjermani, duke shënuar një numër më të lartë në krahasim me muajin korrik.
Thaçit i erdhi një lajm fantastik Ministri i Jashtëm zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Hashim Thaçi, nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook ka njoftuar se ka marrë një lajm rreth kërkesës së Kosovës për anëtarësim në UNESCO. Postimin e tij mund ta lexoni të plotë më poshtë.
Qeveria e Kosovës: Aktet e dhunës dëmtojnë interesat e Kosovës dhe taksapaguesveQeveria e Republikës së Kosovës dënon fuqishëm aktet vandale të radhës të aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët, siç thuhet në reagim, me veprimet e tyre të sotme, shkaktuan dëme të konsiderueshme në automjetet zyrtare dhe objektet e Qeverisë së Kosovës si dhe krijuan skena të pahijshme dhe shqetësim te qytetarët.
Jahjaga përmbylli vizitën zyrtare në ShqipëriPresidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga në përmbyllje të vizitës zyrtare në Shqipëri, vizitoi qytetin e Shkodrës. Presidentja, e shoqëruar nga kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi vizitoi kalanë e Rozafës dhe fonotekën “Marubi”.
Tahiri, BE-së: Hiqni vizat, izolimi ishte padrejtësiMinistrja e Dialogut Edita Tahiri po merr pjesë në konferencën rajonale të ministrave në Budvë të Malit të Zi me temën “Bashkëpunimi në mes të shtetit dhe shoqërisë civile në procesin e integrimit evropian”.
Të gatshëm ‘t’i zbardhin’ marrëveshjet e BrukselitZyra e Kryeministrit të Kosovës ka dorëzuar sot në Kuvendin e Republikës së Kosovës kërkesën për të informuar deputetët e Kuvendit lidhur me marrëveshjet arritura më 25 gusht 2015 në Bruksel, në kuadër të procesit të dialogut për normalizimin e relacioneve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë, të lehtësuar nga BE-ja dhe të përkrahur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Ja mesazhi i kryeministrit Mustafa në 14 vjetorin e sulmeve në SHBAKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, përmes një mesazhi ka përkujtuar 14 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Hyseni dhe komandanti i KFOR-it bisedojnë për situatën e sigurisëMinistri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, priti në takim njoftues komandantin e KFOR-it, gjeneral majorin Guglielmo Luigi Miglietta.