Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 01 Mars 2021
Jahjaga dhe Basha diskutojnë për proceset aktuale në Kosovë e ShqipëriPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, në kuadër të vizitës shtetërore në Republikën e Shqipërisë, ka takuar sot në Tiranë kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha.
Një polic i lënduar, 15 aktivistë të VV-së në stacion policorPolicia e Kosovës njoftoi se më 11.09.2015 rreth orës 11:00 ka pranuar informacionet se rreth 40 persona, aktivistë të lëvizjes "Vetëvendosja" kanë hyrë me dhunë brenda oborrit të objektit të ish- Rilindjes, personat e dyshuar kanë filluar që t’i dëmtojnë gomat e veturave me targa zyrtare ( rreth 55 veturave iu janë dëmtuar gomat).
Thaçi: Jemi në zi sot, si 14 vite më parëZëvendëskryeministri i parë, Hashim Thaçi, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme ka shkruar sot në Twitter, për të përkujtuar sulmin terrorist të 14 viteve më parë në New York.
Veseli vizitoi Kampin memorial Aushvic-BirkenauKryetari i Kuvendit të Kosovës vuri kurorë me lule në shenjë kujtimi të të gjitha viktimave të holokaustit të kryera në këtë kamp të vdekjes, gjatë Luftës së Dytë botërore.
Demarkacioni barrikadon DukagjininMarrëveshja për Përcaktimin e Vijës Kufitare në mes Kosovës dhe Malit të Zi ka revoltuar tej mase shqiptarët e rajonit të Dukagjinit dhe të Rugovës, të cilët paralajmërojnë barrikadim të armatosur.
Jep dorëheqje Ferdije Zhushi-EtemiMinistri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka pranuar sot dorëheqjen e Ferdije Zhushi-Etemi nga pozita e Kryetares së Këshillit Shtetëror të Cilësisë (Bordit të Agjencisë së Kosovës për Akreditim).
Thaçi:Presim që BE në 2016 të heq vizat për qytetarët tanëNë intervistën për gazetën gjermane që merret me çështje ekonomike, 'Handelsblatt', Thaçi deklaroi se pret që vitin e ardhshëm, të hiqen vizat nga BE-ja për qytetarët nga Kosova.
Rama dhe Jahjaga u dakorduan për më shumë bashkëpunim mes dy vendevePresidentja e Kosovës, Atifete Jahajga në Tiranë është pritur në një takime dhe nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama.
Për pesë muaj 20 vetëvrasje në KosovëVetëm brenda pesë muajve të këtij viti në Kosovë janë njëzet persona të cilët kanë kryer vetëvrasje dhe 64 vetëvrasje në tentativë.
Mustafa priti ambasadorin e Vanuatus, Roy Mickey JoyKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim ambasadorin e Vanuatus në Bruksel, përfaqësues permanent i këtij shteti në UNESCO, Roy Mickey Joy.
Meta i garanton Jahjagës përkrahjen e Shqipërisë për KosovënPresidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga shprehu mirënjohjen e thellë të institucioneve të Kosovës si dhe të popullit të saj për mbështetjen e fuqishme, të vazhdueshme e të pakursyer të Shqipërisë dhe popullit të saj ndaj avancimit të proceseve integruese, lobimit për njohjet ndërkombëtare, anëtarësimit në organizatat rajonale dhe progresit të Kosovës.
Rashiq: Beogradi përfiton nga AsociacioniIsh-ministri Nenad Rashiq ka thënë se nga marrëveshja e Brukselit nuk kanë përfituar asgjë serbët e Kosovës.
Publikohen rezultatet e provimit të maturës, kalueshmëria 56.7 për qindKomisioni Qendror Shtetëror i Maturës (KQShM), ka bërë publikimin e rezultateve të Provimit të Maturës Shtetërore 2015 në afatin e gushtit, ku provimit në këtë afat i janë nënshtruar 14.691 maturantë, ndërsa kalueshmëria është 8. 296, apo 56.7 për qind.
Qeveria e bindur se Kosova do të anëtarësohet në UNESCOKërkohen vetëm 29 nga 58 vota, pra një shumicë e thjeshtë. Edhe pse në shikim të parë duket të jetë thjesht një teknikalitet, Kosova po lufton fort përballë kundërshtimit të Serbisë
Kosova dhe Shqipëria kanë bërë hapa të rëndësishme para drejt zhvillimitPresidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani dhe homologia nga Kosova, Ahtifete Jahjaga kanë mbajtur sot një konferencë për shtyp në Tiranë.
Jahjaga pritet në Tiranë me nderime të lartaPresidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, po qëndron sot në Tiranë në një vizitë zyrtare me ftesë të homologut të saj të Shqipërisë, Bujar Nishani.