Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 03 Mars 2021
Thaçi falënderon Orën, Muratin e Mulën për UNESCO-nShefi i diplomacisë kosovare, Hashim Thaçi i në një postim në Facebook ka falënderuar të famshmit shqiptarë të cilët po lobojnë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.
Rita Ora lobon për pranim të Kosovës në UNESCOSopranoja shqiptare me nam botëror, Inva Mula, i është bashkuar fushatës lobuese të Kosovës për pranim në UNESCO. Të martën është bërë publike letra e Mulës e publikuar në revistën franceze “La Lettre Diplomatique”
Hartat konfirmojnë humbjen e mbi 8 mijë hektarëveNuk është më sekret dokumentacioni që tregon vijën e re kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, për të cilën qeveritë e të dyja shteteve kanë firmosur një marrëveshje dy javë më parë, shkruan sot Koha Ditore.
Thaçi: Kosovarët nuk kanë asnjë arsye të emigrojnëZëvendëskryeminsitri dhe Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se qytetarët e Kosovës nuk kanë asnjë arsye për të ikur jashtë vendit e për të kërkuar azil në Gjermani.
Reinhardt: Kosovës i mjaftojnë 3 mijë ushtarëKosova nuk ka nevojë për ushtri më të madhe sesa ajo që e ka, sepse asnjë vend i rajonit, e madje as Serbia nuk do ta sulmojë shtetin Kosovën.
Presidentja e Kosovës do të nis vizitën dyditore në ShqipëriPresidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga do të mbërrijë sot në Tiranë me ftesë të presidentit, Bujar Nishani, në një vizitë zyrtare dyditore.
Vizitë domethënëse nga Arif BütüçKryetari i Komunës së Mamushës dhe i KTAP-së, Arif Bütüç bashkë me një delegacion ka vizituar KFOR-in turk.
Deputetët e KDTP-së dënojnë sulmet terroriste në TurqiDeputetët e KDTP-së në Kuvendin e Kosovës, Müferra Şinik dhe Fikrim Damka, kanë dënuar sulmet terroriste në Turqi, derisa kanë shprehur ngushëllime për të rënët nga radhët e forcave të sigurisë turke.
Kosova kërkon në Bruksel përkrahje për Agjencinë e PunësimitZëvendësministrja e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Rita Hajzeraj-Beqaj, po qëndron në Bruksel.
Qeveria: Dhuna është e papranueshmeQeveria e Republikës së Kosovës ka dënuar sulmin ndaj kryeministrit të kryer sot nga aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje.
Jahjaga nesër në Tiranë, ja agjenda zyrtare e takimeveZyra e shtypit e Presidencës Shqiptare konfirmon vizitën e presidentes së Kosovës, Ahtifete Jahjaga nesër në Tiranë.
Demolli kërkon më shumë bashkëpunim me TurqinëMinistri i FSK-së, Haki Demolli, priti sot në takim ambasadoren e Republikës së Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç.
Hyseni: S’ka rrezik serioz ndaj KosovësHyseni tha se paralajmërimet e grupeve parlamentare dhe jashtëparlamentare nuk i konceptojnë si kërcënime ndaj sigurisë së vendit.
Haradinaj: Situata është serioze, AAK do të protestojëAleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka bërë të ditur se së shpejti do të organizojnë protesta për të kundërshtuar Qeverinë dhe vendimet e saj.
KE: Kosova dhe Shqipëria në listën e “ vendeve të sigurta”Komisioni Evropian pritet këtë të mërkurë të publikoj listën e ”vendeve të sigurta” , përfshirë Kosovën dhe Shqipërinë , prej nga mijëra persona janë larguar gjatë këtij vitit.
Jevtiq kërkon që ortodoksët të renditen në vendin e dytë në KosovëEkzekutivi kosovar gjatë mbledhjes së të mërkurës e ka proceduar për në Kuvend Projektligjin për Liritë Fetare.