Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Marte, 13 Prill 2021
Srpska pengon procedimin e Ligjit të Arsimit për në KuvendQeveria e Kosovës nuk ka arritur që ta procedojë për në Kuvend projektligjin për Arsimin e Lartë për shkak të kundërshtimeve që erdhën për këtë ligj nga ministrat e Listës Serbe.
Qeveria emëron bordet e PTK-së, Aeroportit të Gjakovës dhe INFRAKOSQeveria e Kosovës ka emëruar anëtarët e bordeve të ndërmarrjeve publike Postës së Kosovës, Aeroportit të Gjakovës dhe Hekurudhave të Kosovës (INFRAKOS).
Vetëvendosje hedh ngjyrë mbi veturën e KryeministritAktivistët e Vetëvendosjes kanë sulmuar veturën e kryeministrit të Republikës së Kosovës Isa Mustafa, raporton TV ARTA.
Policia: Dy të dyshuar për sulmin ndaj eskortës së kryeministritPolica e Kosovës ka konfirmuar se sot rreth orës 8:00, është sulmuar eskortës e kryeministrit Isa Mustafa. Sipas Policisë dy persona janë të dyshuar.
Aksident i rëndë trafiku në magjistralen Prishtinë-ShkupNjë aksident i rëndë trafiku ka ndodhur para pak çastesh në magjistralen Prishtinë-Shkup, më konkretisht në fshatin Gurëz (ish-Gërlica) të Ferizajt.
Sulmohet vetura e kryeministrit Isa MustafaVetura e kryeministrit të Kosovës është sulmuar sot gjatë kohës kur ai duke shkuar në punë në zyrën e tij në qeveri.
Halonen: Kosova duhet të investojë në mësimdhënësMinistri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, priti në takim ish presidenten e Finlandës, Tarja Halonen, të shoqëruar nga ambasadorja Anne Huhtamaki, me të cilën ka biseduar për gjendjen aktuale në arsimin kosovar dhe punën që po bëhet në të mirë të ngritjes së cilësisë, por edhe të gjithëpërfshirjes.
Kosova e gatshme vetëm për numër simbolik të refugjatëvePamjet e tmerrshme të refugjatëve nga Lindja e Mesme, të cilët po mësyjnë Evropën për një jetë më të mirë, kanë bërë që edhe kosovarët ta hapin zemrën e tyre për t’i pranuar këta refugjatë në shtëpitë e tyre.
Arif Bütüç i dërgon telegram ngushëllimi presidentit ErdoğanKryetari i Komunës së Mamushës dhe kryetari i KTAP-së, Arif Bütüç ka dërguar telegrame ngushëllimi presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe ambasadores së Turqisë në Prishtinë, Kıvılcım Kılıc.
Kosova i kërkon angazhim Serbisë për të zhdukuritKrerët e shtetit ë Kosovës vlerësojnë se informatat për personat e zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovës, qëndrojnë tek Serbia.
Ministri Yagcilar dënon sulmet terroriste në TurqiMinistri i MAP-it në Qeverinë e Kosovës dhe kryetari i KDTP-së, Mahir Yagcilar ka dënuar sulmet terroriste në Turqi. Ai ka theksuar se sulmet që kanë për qëllim dobësimin e shtetit turk duhet të ndërpriten menjëherë në mënyrë që të mbizotëroj paqja.
Zemaj: Gjykata Speciale do t’i hetojë edhe vrasjet e pasluftësDeputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Armend Zemaj, në emisionin “Info-Box” të TV Dukagjini, ka theksuar se Gjykata Speciale e ka mandatin që t’i hetojë edhe vrasjet politike të pasluftës.
Gjermania bllokon azilin për Kosovën Gjermania të hënën shpalli që Kosova, Shqipëria dhe Mali i Zi do të klasifikohen si “shtete të sigurta”
Krasniqi: Opozita e bashkuar duhet të reflektojë besim për ndryshimIsh kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ka thënë se mendimi i anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje nuk duhet të vlerësohet si një mëkat.
Haradinaj dorëhiqet nga Komisioni për Punë të JashtmeRamush Haradinaj Kryetari i AAK-së, deputet në Kuvendin e Kosovës dhe njëkohësisht anëtar i Komisionit për Politikë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, sot ka dhënë dorëheqje nga ky Komision.
Bajrami: Arsimi gjithëpërfshirës është prioritet i QeverisëNë Prishtinë hapi sot punimet Konferenca me temën: “Arsimi gjithëpërfshirës dhe cilësor për të gjithë”, organizuar nga Ministria e Arsimit në bashkëpunim me Ambasadën e Finlandës në Prishtinë.