Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 03 Mars 2021
Pacolli e quan të pakuptimtë pengimin nga zyrtarët e Kosovës të reciprocitetit me SerbinëPërmes një deklarate sërish ka reaguar Rrahim Pacolli, për moszbatimin e vendimit për ngrirjen e Marrëveshjes midis Kosovës e Serbisë për sigurimet, përkatësisht polisat.
Serbisë i lejohet t’i furnizojë gjithë kosovarët me energjiSecilit kosovar do t’i krijohet mundësia të lidhë kontratë me operatorin shtetëror të Serbisë për furnizim me energji elektrike. Licenca që do të marrë do të vlejë për gjithë territorin e shtetit.
Konferencë 'Personat e Zhdukur – Rruga përpara'Në konferencë do të marrin pjesë shefi i Zyrës së BE-së, Samuel Zhbogar, presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, ish-presidentja e Finlandës Tarja Halonen dhe ministri i Drejtësisë Hajredin Kuçi.
Konjufca: Me protesta do ta çojmë Qeverinë në shtëpiDeputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, në emisionin “Rrokum Roll” të TV Rrokum, ka folur për protestën e paralajmëruar të opozitës, etapat e saj, për SHIK dhe për 'Zajednicen'.
Një i vrarë e tre të plagosur nga të shtënat në PrizrenRreth orës 20:30 minuta, policia në Prizren ka pranuar një informacion i cili bënte me dije se tek rrethi i “Bazhderhanës” ka ndodhur një incident i rëndë i cili ka lënë të vdekur një mashkull ndërsa tre të tjerë kanë mbetur të plagosur, njëri prej tyre me rrezik për jetën.
Haradinaj: Do të protestojmëKryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj thotë se përmes protestave mund të ndryshojë Kosova.
Shënohet 25-vjetori i Kushtetutës së KaçanikutU shënua sot në Kaçanik 25 vjetori i Kushtetutës së Republikës së Kosovës, me një manifestim të organizuar nën patronazhin e kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli.
Italia falënderohet për mbështetjen e FSK-sëMinistri i FSK-së, Haki Demolli, ka pritur sot në një takim ambasadorin e Italisë në Kosovë, Andreas Ferrarese, të cilin e ka falënderuar për ndihmën Italia po jep për Kosovën dhe FSK-në.
Për një javë, 9 të vdekur në aksidente trafiku në KosovëVetëm për një javë kanë humbur jetën nëntë persona në aksidente trafiku që kanë ndodhur në rrugët e Kosovës.
Regjistrimi në degën Gjuhë dhe Letërsi Turke deri më 17 shtatorNë degën e Gjuhës dhe Letërsisë Turke të Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës do të pranohen 33 studentë me provim pranues.
Kosova e Turqia me bashkëpunim në edukimMinistri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, ka pritur sot ambasadoren e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç.
Ministri Kuçi vizitoi institucionet në pjesën veriore të MitrovicësMinistri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi vizitoi sot Komunën e Mitrovicës së veriut dhe u prit nga kryetari i kësaj komune Goran Rakiq dhe Adriana Hoxhiq, shefe e Zyrës Administrative të Komunës së Mitrovicës së veriut.
Hamza: Reciprocitet SerbisëGuvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Bedri Hamza, ka thënë se Kosova duhet të marrë masa reciprociteti ndaj Serbisë sa u përket policave të sigurimit.
Sejdiu pret njohje nga SllovakiaIsh presidenti i vendit, Fatmir Sejdiu priti sot në një takim udhëheqësin e Zyrës së së Sllovakisë, L`ubomir Batάry, me të cilin bisedoi lidhur me zhvillimet e përgjithshme në vend.
Eskalon aktiviteti i Vetëvendosjes, arrestohen disa aktivistë Aktivistë të Vetëvendosjes kanë tentuar të vendosin një udhëzim administrativ nëpër veturat që ndodheshin në oborrin e ndërtesës së re të Qeverisë së Kosovës, por nuk janë lejuar nga Policia e Kosovës.
Mustafa: Me Kushtetutën e Kaçanikut u vendosën themelet e shtetitKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, me rastin e 25 vjetorit të Ditës së Kushtetutës së Kosovës e vitit 1990, e njohur si Kushtetuta e Kaçanikut, i ka uruar të gjithë qytetarët për këtë ditë të shënuar në historinë e shtetit të Kosovës.