Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 03 Mars 2021
Qeveria rëndon jetën e qytetarëve nëpërmjet TVSH-së dhe akcizaveÇmimet e artikujve ushqimorë janë shtrenjtuar menjëherë pas rritjes së bazës së TVSH-së nga 16 në 18 për qind.
Shënohet 25 vjetori i Kushtetutës së KaçanikutMe rastin e 25 vjetorit të shpalljes së Deklaratës Kushtetuese të Republikës së Kosovës më 7 shtator 1990 në Kaçanik, kjo ditë do të shënohet me disa aktivitete në vend.
Finlanda vazhdon ndihmën për KosovënTarja Halone, ish-presidentja e Finlandës, nesër do të vizitojë Prishtinën ku do të jetë një nga folëset kryesore në dy konferenca të nivelit të lartë që do të organizohen nga dy projektet e BE-së në Prishtinë.
Teatri turk shënoi 80 vjetorinTeatri turk në Prizren ka shënuar 80 vjetorin e veprimtarisë me një ceremoni të mbajtur në Shtëpinë e Kulturës.
Holanda nis përgatitjet për SpecialenMbretëria e Holandës është duke negociuar me Shërbimin e Jashtëm të Bashkimit Evropian (EEAS) për vendosjen e Dhomave të Specializuara në këtë shtet, derisa zyrtarë nga Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) thonë se tashmë kanë ardhur kërkesa që sa më shpejtë të nisin negociatat me Holandën, shtet pritës në të cilin do të vendoset qendra kryesore e kësaj gjykate.
‘Mysafir’-ët sjellin qeshje dhe vajNë kuadër të manifestimeve për shënimin e 80 vjetorit të teatrit turk të Prizrenit, Teatri i Konyas ka prezantuar shfaqjen "Misafir", duke e bërë publikun e pranishëm për vete.
KQSHM e vlerëson të suksesshëm Provimin e MaturësKomisioni Qendror Shtetëror i Maturës (KQShM), në konferencën e mbajtur për media, e ka vlerësuar të suksesshme mbarëvajtjen e procesit të Provimit të Maturës Shtetërore 2015, në afatin e gushtit (pjesa e dytë).
Jahjaga: Festa e rrushit dëshmon traditën e lashtë Prerja e kalaveshit të rrushit e shënoi edhe hapjen e HardhFest-it në Rahovec. Në festën e vjeljes së rrushit, të pranishëm ishin: presidentja Atifete Jahjaga, ministri Memli Krasniqi dhe kryetari i komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi.
Bajrami vizitoi maturantët në dy qendra testimiMinistri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), Arsim Bajrami ka vizituar sot maturantët, të cilët i janë nënshtruar pjesës së dytë të Provimit të Maturës Shetërore (afati i gushtit), në dy qendra të testimit në Deçan.
Mot i freskët në javën që po hymë, të enjten shiNjë mot i freskët do të na përcjell në javën që po hymë. Këto masa të freskëta të ajrit që vijnë nga ana veriperëndimore dhe veriore e kontinentit do të ndikojnë dukshëm në rënien e vlerave të temperaturave minimale dhe atyre maksimaleve.
Dellawie: Amerika ka qenë, është dhe do të jetë me KosovënAmbasadori i ri amerikan në Kosovë, i cili ka filluar detyrën prej dy javësh, deklaroi në një intervistë eskluzive për RTK, se interesi amerikan në Kosovë ka qenë, është dhe do të mbetet shumë i lartë.
Kosova merr kredi 39.9 milionë për modernizimin e hekurudhaveBanka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), është duke siguruar një kredi të lartë prej 39.900.000 eurove, për të financuar modernizimin e infrastrukturës hekurudhore të Kosovës, thellimin e integrimit rajonal dhe forcimin e zhvillimit ekonomik të vendit.
Jashari: Gjykatat po i shkelin të drejtat e qytetarëveAvokati i Popullit, Hilmi Jashari, thotë se gjykatat kosovare vazhdojnë t’i shkelin më së shumti të drejtat e qytetarëve.
Hoti thotë se pakoja e re fiskale po pritet mirëMinistri i Financave, Avdullah Hoti, ka thënë se pakoja e re fiskale është pritur mirë nga bizneset dhe odat ekonomike.
Sot faza e dytë e testit të maturësNë të gjitha shkollat e vendit sot maturantët do t’i nënshtrohen fazës së dytë të provimit të maturës për afatin e gushtit.
Breedlove: Situata në Kosovë, e qetë dhe e sigurtKomandanti Suprem i Forcave Aleate për Evropë gjenerali Philip Breedlove tha sot se situata në Kosovë vazhdon të jetë e qetë dhe e sigurt