Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Enjte, 25 Shkurt 2021
Bajrami e Ademi flasin për mundësinë e krijimit të një Erasmus-i shqiptarMinistri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe ai i Arsimit dhe Shkencës i Maqedonisë, Abdilaqim Ademin, në takimin që patën sot folën për thellimin e bashkëpunimit mes të dy shteteve në fushën e arsimit.
Jahjaga viziton zyrtarisht Shqipërinë më 10 e 11 shtatorNë datat 10 dhe 11 shtator, Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Shqipëri.
Anëtarësimi në Europol dhe Interpol, sfidë për policinëNë gjashtëmbëdhjetë vjetorin e shënimit të themelimit të Policisë së Kosovës, u tha se ky institucion vazhdon të mbetet më i besueshmi.
VV-Policisë: Mos i qëndroni besnik IsësAktivistë të Vetëvendosjes kanë vendosur një pankartë me mbishkrimin "Mos i qëndroni besnik Isës, se ka Besnikun e vet që i jep tendera”.
Nënë Tereza, flamurtare e madhe e humanizmit dhe solidaritetitKryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në manifestimin kushtuar Nënë Terezës, të mbajtur në Kaçanik tha se Nënë Tereza ishte bijë e këtij populli, që shpirtin solidar e shndërroi në një lëvizje botërore të humanizmit dhe bamirësisë.
Haradinaj: Kosova po shndërrohet në problem rajonal energjetikAi ka thënë se “Kosova me rezervat më të mëdha të qymyrit në Evropë, po shndërrohet në problem energjetik të rajonit.
Jahjaga përkrah reformat në Universitetin e PrishtinësPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga priti Rektorin e Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu nga i cili u njoftua për procesin e reformave të ndërmarra në këtë institucion të lartë arsimor dhe përgatitjet për fillimin e vitit të ri akademik, njofton kumtesa nga presidenca.
Policia e Kosovës dhe KFOR-i ruajnë kryeministrin MustafaNjë numër i madh i Policisë së Kosovës dhe pjesëtarëve të KFOR-it kanë siguruar hyrjen e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa në ndërtesën ku do të mbahet ceremonia për 16 vjetorin e themelimit të Policisë së Kosovës.
UPZ do të pranojë edhe 1224 studentë të rinjUniversiteti i Prizrenit “Ukshin Hoti”, në konkursin plotësues, në vitin e parë të studimeve Bachelor, për vitin akademik 2015/2016, do të regjistrojë edhe 1224 studentë, nga të cilët 216 studentë nga radhët e minoriteteve: turq dhe boshnjakë, romë, ashkali dhe egjiptian, kroatë.
Komandanti suprem i NATO-s për Evropën sot në KosovëKomandanti Suprem i NATO-s për Evropën, gjeneral Philip Breedlove, sot viziton Kosovën.
Turqia vazhdon përkrahjen ndaj KosovësMinistrja për Dialog e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Edita Tahiri, sot ka pritur në takim njoftues Ambasadoren e re të Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç.
Një serb hedh lëndë kimike pranë ujësjellësit të Mitrovicës, qyteti në ankthMitrovica është trazuar rëndë, pas arrestimit të një qytetari, i cili është kapur duke hedhur lëndë kimike në Ibër, pranë zonës ku ndodhet liqeni që furnizon me ujë të pijshëm qytetin.
Çollaku i zhgënjyer me BE-nëBashkimi Evropian duhet të lëvizë përpara me nënshkrimin e MSA-së dhe heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës, në të kundërtën kredibiliteti i saj do të humbë tek qytetarët dhe institucionet e Kosovës
Kursi për qëndisje me tel zgjon interesim në MamushëMe mbështetjen e Komunës së Karabük-ut, dhe në bashkëpunim të Komunës së Mamushës me shoqatën e solidaritetit të biznesit po realizohet projekti, i cili aftëson gratë e Prizren dhe Mamushës për qëndisje me tel.
Shënohet 16-vjetori i Policisë së KosovësMe rastin e përvjetorit të 16-të të themelimit të Policisë së Kosovës, sot në Pallatin e Rinisë në Prishtinë do të mbahet një ceremoni zyrtare për ta shënuar këtë ditë.
Ministri Abdilaqim Ademi sot në Kosovë​Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të presë sot ministrin e Arsimit dhe Shkencës së Maqedonisë, Abdilaqim Ademi.