Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 03 Mars 2021
I jepet lamtumira e fundit akademik Pajazit NushitPas ndarjes me akademikët Esat Stavileci e Mark Krasniqi, Kosova e ka humbur edhe një tjetër personalitet të arsimit dhe shkencës, të këtij kalibri, akademikun Pajazit Nushi.
Teatri i Konyas më 4 dhe 5 shtator në PrizrenNë kuadër të manifestimeve për shënimin e 80 vjetorit të teatrit turk të Prizrenit më 4 dhe 5 shtator në Prizren do të qëndroj Teatri i Konyas, i cili do të prezantoj shfaqjen "Misafir".
Cilat janë procedurat për faljen e borxheveSot hyn në fuqi ligji për faljen e borxheve. Me hyrjen në fuqi të këtij ligji, të gjitha institucionet shtetërore dhe ndërmarrjet publike janë të detyruara që brenda tridhjetë ditësh t’i identifikojnë dhe përgatisin listat e të gjithë personave, të cilët duke iu nënshtruar dispozitave të nenit 4 të këtij ligji, mund të përfitojnë nga falja e borxheve publike për periudhën deri më 31 dhjetor 2008.
Hyseni e quan të pazëvendësueshëm partneritetin me ShBA-të në luftë ndaj të këqijaveMinistri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, e ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Gregory T. Delawie, në takimin që kanë pasur sot kanë folur për marrëdhëniet e mira dhe bashkëpunimin në mes të dyja vendeve.
Vlerësohet përkrahja e Holandës për KosovënKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim lamtumirës ambasadorin e deritashëm të Holandës në Kosovë, Robert Bosch.
Konkurs për 3.600 studentë në konvikteQendra e Studentëve e Universitetit të Prishtinës (UP) nesër (më 3 shtator) shpall konkursin për pranimin e studentëve në konvikte për vitin akademik 2015/2016, njoftoi sot ky institucion. Konkursi do të jetë i hapur deri më datën 11 shtator 2015 (e premte).
Veseli e fton Gjuriqin të jetojë në KosovëVeseli deklaroi se prej kur Kosova ka shpallur pavarësinë në vitin 2008, “asnjë problem i madh ndëretnik nuk ka ndodhur”.
Mustafa vlerëson mbështetjen e Turqisë për KosovënKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti sot ambasadoren e re të Republikës së Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç.
Haradinaj: Nevojë urgjente njohja e ndërsjellë e Kosovës dhe SerbisëLideri i AAK-së Ramush Haradinaj, në një tryezë politike me temën “ndërtimi i raporteve shqiptaro-serbe” që po mbahet në Mitrovicë, ka thënë se është nevojë urgjente njohja e ndërjesllë e Kosovës dhe Serbisë. “Çdo vonesë në këtë proces, po krijon vakum dhe keqkuptime të shumta”, ka theksuar ai duke shtuar se në këtë proces rol vendimtarë mund të luaj Faktori Ndërkombëtar.
Ymeri: Mustafa nuk duhet të dërgojë Kosovën në dorëheqje, por vetenKryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Visar Ymeri i është kundërpërgjigjur kryeministri Isa Mustafa, cili sot me anë të një publikimi në Facebook, ka arsyetuar krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe.
Opozita, e pakoordinuarTri partitë e opozitës parlamentare, Lëvizja “Vetëvendosje”, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe “Nisma”, nuk po arrijnë t’i koordinojnë veprimet në një segment kundrejt Qeverisë, por secila ka hapur front në vete kundër koalicionit PDK - LDK.
Britania mbështet projektin për transparencën e vetëqeverisjes lokale në veri të Kosovës Të enjten, më 3 shtator, Ambasadori Britanik RuairÍ O'Connell mori pjesë në nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit në mes të Kryetarit të Komunës së Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq dhe drejtorit të OJQ-së Qendra Avokuese për Kulturë Demokratike (ACDC), Dushan Radakoviq.
Delawie: SHBA mbështet zhvillimin ekonomik të KosovësMinistri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci ka pritur sot në takim Ambasadorin e ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Greg Delawie.
'Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO shkelje e së drejtës ndërkombëtare' Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO do të ishte shkelje e drejtpërdrejtë e së drejtës ndërkombëtare, e Kartës së OKB-së dhe e Rezolutës 1244, ka thënë për mediat serbe ambasadori i Rusisë në Beograd, Aleksandar Çepurin.
Mustafa: Asociacioni, formë e integrimit të serbëveNë mëngjesin e sotëm kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, ka folur sërish për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.
Zbardhen projektet e Vjenës, ja çka përfiton Kosova​Jo të gjitha projektet infrastrukturore të miratuara në Samitin e Vjenës u bën publike pas mbylljes së punimeve.