Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 17 Maj 2021
Jahjaga në shënimin e 100-vjetorit të shkollës shqipe në trevën e DeçanitPresidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, mori sot pjesë në manifestimin për 100-vjetorin e shkollës shqipe në trevën e Deçanit, të organizuar nga shoqata e historianëve të Kosovës “Ali Hadri”, dega në Deçan.
Bajrami: Të gjithë nxënësit e mësimdhënësit do të pajisen me tablet e laptopNë të gjitha shkollat fillore dhe të mesme të Kosovës sot ka filluar viti i ri shkollor 2015/2016. Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami ka vizituar nxënësit e shkollës fillore “Faik Konica” në kryeqytet me ç’rast ka sqaruar se përveç në dhjetë shkolla që ende nuk ka filluar mësimi, në të gjitha shkollat tjera procesi ka filluar për së mbari.
Çollaku: Sivjet, Kosova me rekomandim pozitiv për vizatMinistri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, ka pritur sot në takim njoftues, ambasadoren e re të Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç.
Thaçi priti në takim lamtumirës ambasadorin BoschZëvendëskryeministri i parë, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim lamtumirës ambasadorin e Holandës, Robert Bosch.
Qeveria: Ja pse shtuam masat e sigurisë për kryeministrinZyra e kryeministrit ka sqaruar lidhur me gjendjen e sigurisë në vend dhe me masat e ndërmarra kohëve të fundit për kryeministrin dhe ndërtesën e Qeverisë.
Turqia, përkrahëse e pa rezervë e prosperitetit në KosovëKryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka takuar sot ambasadoren e re të Republikës së Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç.
Thaçi e ambasadorja turke Kiliç pro thellimit të bashkëpunimitZëvendëskryeministri i parë, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, priti sot në një takim njoftues ambasadoren e re të Republikës së Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç.
32 mijë kosovarë hoqën dorë nga shtetësiaPër 5 vjet Kosova ka humbur 32 mijë qytetarë, të cilët kanë zgjedhur tjetër nënshtetësi. Derisa ata thonë se këtë po e bëjnë për familjen e tyre, analistët e vlerësojnë këtë situatë si “tragjedi kombëtare”.
Pritet arrestimi i zyrtarëve të lartë shtetëror për korrupsionDrejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit, Hasan Preteni, beson shumë se zyrtarët e lartë shtetërorë mund të arrestohen për korrupsion.
Sot fillon zbatimi i ndryshimit të TVSH-sëMinistri i Financave ka nënshkruar Udhëzimin Administrativ nr. 03/2015 për zbatimin e Ligjit për Tatimin mbi Vlerën e Shtuar, i cili që nga sot është në fuqi.
Nis viti i ri shkollor Pas përfundimit të pushimeve verore nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme mësynë klasat për të filluar vitin e ri shkollor.
Në Prizren do të shënohet 80 vjetori i teatrit turkNga 4 deri më 6 shtatori në Prizren do të shënohet 80 vjetori i teatrit turk.
Disa mësimdhënës nuk i meritojnë as pagat aktualeJo të gjithë mësimdhënësit dhe profesorët meritojnë pagat të cilat i marrin me punën që bëjnë dhe me cilësinë e mësimdhënies. Kështu ka thënë ministri i Arsimit, Arsim Bajrami.
Ramadan Muja përsëri para gjyqitKryetari i komunës së Prizrenit, Ramadan Muja, do të mund ta përfundojë mandatin e tij në këtë pozitë pasi Gjykata Apelit vendosi që Gjykata Themelore e Prizrenit ta marrë sërish në procedim rastin ndaj tij.
Mbi 28 mijë nxënës u regjistruan në klasën e parëNumri i fëmijëve që regjistrojnë klasën e parë, nga viti në vit po shënon rënie.
Delawie: SHBA do të vazhdojë bashkëpunimin e mirë me KosovënZëvendëskryeministri i parë, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, priti sot ambasadorin e ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Gregory T. Delawie.