Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 01 Mars 2021
Kanadaja do të vazhdojë mbështetjen për KosovënPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga priti në takim lamtumirës Ambasadoren e Kanadasë në Zagreb, jorezidente për Kosovën, Louise LaRocque, në përfundim të mandatit të saj.
Daçiq: AKS do të formohet shumë shpejtNënkryetari i parë i Qeverisë serbe dhe ministri për Punë të jashtme i Serbisë Ivica Daçiq ka vlerësuar sot se shumë shpejt do të duhej të formohej Asociacioni i Komunave serbe (AKS), i cili, ka thënë ai, është pushteti i parë politik i serbëve në Kosovë pas vitit 1999.
Në Kosovë mbi 112 mijë persona jetojnë me socialAgjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Statistikat e Mirëqenies Sociale për TM2 2015. Sipas tyre rezulton se numri i familjeve, të cilat kanë përfituar ndihmë sociale në tremujorin e dytë (TM2) 2015 ka qenë 26 947, me gjithsej 112 563 anëtarë.
Terri energjetik vazhdonVazhdojnë edhe sot problemet e furnizimit me energji elektrike në mbarë Kosovën, për shkak se ende nuk është mundur të riaktivizohet bllokut 1 i Termocentralit “Kosova B. Zyrtarë të KEDS-it thonë se presin që gjatë ditës të rikthehet në prodhim dhe furnizimi të stabilizohet.
Prioritet, ngritja e cilësisë në arsimMinistri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka thënë se prioritet gjatë këtij mandati do ta ketë ngritjen e cilësisë në arsim.
SBASHK kërcënon me grevë nëse nuk përmbushen kërkesat e tyreKryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim Shkencë dhe Kulturë (SBASHK), Rrahman Jasharaj, ka shprehur pakënaqësinë e tij lidhur me situatën në arsim, duke thënë se edhe ky vit i ri shkollor po fillon pa kontrata individuale, kolektive të mësimdhënësve, pa sigurimin e 70 përqindëshit të udhëtimit për mësimdhënësit, si dhe pa tri paga e para të pensionistëve.
Presidentja dëshiron të kryesojë delegacionin e Kosovës në New YorkNë momentet kur Kuvendi i Kosovës po votonte Gjykatën Speciale, kryeministri i vendit kishte marrë një letër presidentja Atifete Jahjaga gjatë seancës, e cila, sipas burimit tonë, e kishte zemëruar atë dhe zëvendësin e tij, Hashim Thaçi.
Komandanti suprem i NATO-s për Evropën të premten në KosovëKomandantit Suprem i NATO-s për Evropën, gjeneral Philip Breedlove, të premten do ta vizitojë Kosovën.
Arrestohet kërcënuesi i djalit të Isa Mustafës?Djali i kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, Besniku kishte bërë të ditur dje se ishte kërcënuar nga një person të cilin ai e quante “aktivist të Lëvizjes Vetëvendosje”.
Godet Jabllanoviq, në krye të AsociacionitSerbët e veriut të Kosovës, por edhe zyrtarë të lartë të shtetit të Serbisë Marrëveshjen për Asociacionin vazhdojnë ta vlerësojnë si një prej të arriturave më të mëdha të tyre, në dialogun e deritashëm me Prishtinën.
Mbi 1 milion kosovarë vizituan Shqipërinë vetëm gjatë korrikutNë tre vendkalimet kufitare drejt Shqipërisë, Vërmicë-Morinë, Qafë e Prushit dhe Qafë e Morinës, sot pas orës 00:09, edhe në kushtet e fluksit të lartë që vazhdon, nuk ka pritje e kolona në hyrje-dalje.
KQSHM e vlerëson të suksesshëm afatin e dytë të provimit të Maturës ShtetëroreKomisioni Qendror Shtetëror i Maturës (KQShM), në konferencën e mbajtur për media, e ka vlerësuar të suksesshme mbarëvajtjen e procesit të Provimit të Maturës Shtetërore 2015, në afatin e gushtit.
SHBA përgëzon Kosovën dhe Malin e Zi për demarkacioninShtetet e Bashkuara të Amerikës përgëzojnë Qeverinë e Kosovës dhe të Malit të Zi për arritjen e marrëveshjes për demarkacionin e kufirit ndërmjet dy shteteve.
Kuçi: Gjykata Speciale tërësisht në duart e ndërkombëtarëveGjykata Speciale, zgjedhja e prokurorëve dhe gjyqtarëve, ngritja e aktakuzave, si dhe funksionalizimi i Dhomave të Specializuara dhe Prokurorit të Specializuar, është një proces i cili varet dhe është krejtësisht në duart e ndërkombëtarëve. Këtë e tha në intervistë për KosovaPress Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi.
Mustafa: S’ka arsye prolongimi i transformimit të FSK-sëKryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka deklaruar se Koalicioni qeverisës PDK-LDK, së bashku me partnerët e tjerë po punon në transformimin e FSK-së në ushtri të Kosovës.
Policia jep detaje për sulmin me vezë ndaj kryeministritPolicia e Kosovës thotë se gjatë realizimit të lëvizjes në eskortë, afër Komunës së Prishtinës vetura e Kryeministrit të Republikës së Kosovës është gjuajtur me vezë nga disa persona.