Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 03 Mars 2021
Mustafa: Asosiacioni nuk ka kompetenca ekzekutiveNë emisionin ‘Debat’ në RTK, kryeministri Isa Mustafa ka theksuar se Asociacioni i Komunave me shumicë serbe nuk do të ketë kompetenca ekzekutive.
Personat e zhdukur, çështje e rëndësishme për EULEX-inNesër, më datë 30 gusht, shënohet Dita ndërkombëtare e personave të zhdukur.
Selia në Graçanicë: Ja kush do të jenë hartuesit e Statutit të AsociacionitNjë Ekip Menaxhues i përbërë nga ekipet e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, me lehtësim të Bashkimit Evropian, do të hartojnë Statutin e Asociacionit të Komunave Serbe (AKS).
Maiziere: Hajdeni punoni, mos kërkoni azilDerisa Evropa përballet me krizën më të keqe të refugjatëve që prej Luftës së Dytë Botërore, dhe Gjermania me numrin më të madh të azilkërkuesve se çdo vend tjetër i BE-së, ministri i Brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere, thotë se Shqipëria dhe Kosova i kanë kërkuar vendit të tij të bëjnë çdo gjë për të ndaluar valën e emigrimit.
Mustafa e quan “glacitje zogjësh” aksionin e VV-së me vezëKryeministri Isa Mustafa e ka krahasuar me glacitje zogjësh aksionin e mbrëmshëm të Vetëvendosjes, kur makina e tij u gjuajt me vezë derisa po shkonte për intervistë në televizionin publik.
Pacolli kërkon reciprocitet ose anulim të marrëveshjes për targatRrahim Pacolli kryesues të delegacionit të Kosovës për kartonin e gjelbër në Bruksel ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të ndërmarr masa lidhur me marrëveshjen në mes Kosovës dhe Serbisë, për lëvizje të lirë.
Mbahet dëgjimi publik për buxhetin e PrizrenitSot është mbajtur debati me qytetarë nga qeveria Muja për investimet dhe projekt-buxhetin e vitit 2016. Pjesë e debatit të fundit të kryetarit Muja për investimet dhe projektbuxhetin e vitit 2016, ishin dhjetëra qytetarë , përfaqësues të OJQ-ve të ndryshme, zyrtarë të institucioneve publike dhe si zakonisht një numër i madh i zyrtarëve komunal.
Mustafa kërkon të merren masa ndaj VV-sëKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa edhe një herë ka reaguar ndaj veprimeve të Lëvizjes Vetëvendosje, duke thënë se Qeveria po ndërton demokracinë e cila ndërtohet me debat publik dhe me ballafaqim argumentesh dhe jo me shpifje dhe me denigrime familjare.
Pelegrinët serbë u pritën në Gjakovë me protesta“Festa e Zonjës së Bekuar” kishte sjellë sot në Gjakovë një grup prej 260 pelegrinëve serbë. Ata, u nisën për të hyrë në Kishë qysh në orën 09:30 të mëngjesit dhe i vazhduan ritualet pa u penguar nga askush. Kjo, pasi që ata ruheshin nën masa të rrepta sigurie.
Policia dyshon se Vetëvendosje ka qëllim krijimin e traziraveDjegia e veturave zyrtare dhe objekteve qeveritare është qëllimi që institucionet e sigurisë në vend po dyshojnë se e ka Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit.
Ministri Krasniqi në IzmirMinistri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi, me ftesë të Ministrit të Ekonomisë së Turqisë, Nihat Zeybekci po merr pjesë në edicionin e 84-të të Panairit Ndërkombëtar të Izmirit. Në hapje të panairit po marrin pjesë edhe ministra e zyrtarë tjerë të lartë shtetërorë nga vende të ndryshme të botës.
Shtatë fëmijë të braktisur brenda 3 muajveNumri i familjeve të cilat kanë përfituar ndihmë sociale deri në tremujorin e dytë të këtij viti është 26 mijë e 947, me gjithsej 112 mijë e 563 anëtarë.
SHBA-të: Marrëveshjet, një hap qenësor drejt pajtimitQeveria amerikane, në një deklaratë thotë se marrëveshja, të dyja vendet i sjellë kah normalizimi i marrëdhënieve dhe më afër familjes evropiane.
Arrestohen 5 kosovarë në Bullgari, dyshohen për terroristëPesë shtetas nga Kosova u ndaluan nga autoritetet bullgare, pasi dyshohen për terrorizëm. Ndalimi i të rinjve u bë në pikën kufitare të Gyushevos, që lidh Bullgarinë me Maqedoninë.
Jahjaga: Policia e Kosoves institucioni me i besueshemPresidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, mori pjesë ne hapjen zyrtare të Konferencës së 53-të Vjetore të Asociacionit Ndërkombëtar të Gruas në Polici (IAWP).
Gjuriq: Tani është momenti i pajtimit të serbëve dhe shqiptarëveDrejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka deklaruar se pas nënshkrimit të marrëveshjeve në Bruksel, ka ardhur momenti që t’u ofrojmë shqiptarëve dorën e pajtimit të njëmendtë dhe se po vjen koha për normalizim të vërtetë të marrëdhënieve të serbëve dhe shqiptarëve.