Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Enjte, 24 Qershor 2021
Liderë institucionesh dhe partish ngushëllojnë familjen e Mark KrasniqitSot pas mesnate rreth orës 00.35 minuta në Qendrën Intensive të QKUK-së ndërroi jetë akademik Mark Krasniqi. Krasniqi u lind në fshatin Gllaviçicë (Shëngjon) afër Pejës më 19 tetor 1920.
Ndërroi jetë akademik Mark KrasniqiSot pas mesnate rreth orës 00.35 minuta në Qendrën Intensive të QKUK-së ndërroi jetë akademik Mark Krasniqi.
The Economist citon Çollakun: Përshpejtimi i anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor, strategjik për BE-nëGazeta prestigjioze britanike “The Economist” në një shkrim të sotëm thekson se shtetet e Ballkanit Perëndimor tani kanë shpresa të për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë “bajrakun” e procesit që do të mundësojë që vendet e rajonit t’i bashkohen familjes evropiane sa më parë.
Thaçi në Samitin në Vjenë: Koha për një narrativ të ri - nga të gjithë, për të gjithëZëvendëskryeministri i parë, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në kuadër të Samitit në Vjenë, ka marrë pjesë në takimin e ministrave të Punëve të Jashtme, ku është biseduar për bashkëpunimin rajonal dhe sfidat e shteteve të Ballkanit Perëndimor, me theks të posaçëm në çështjen e refugjatëve dhe kërcënimin nga radikalizmi.
Mustafa takohet me ambasadorin amerikan, Frank WisnerKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, gjatë qëndrimit në Vjenë u takua me ambasadorin amerikan, mikun e madh të Kosovës, Frank Wisner.
Çfarë përfiton Kosova nga pakoja e marrëveshjeve të Brukselit, sipas QeverisëQeveria e Kosovës ka bërë një përmbledhje (përmbledhje e pikave kryesore) siç i ka quajtur, të përfitimeve të Republikës së Kosovës nga pakoja e marrëveshjeve të Brukselit. Po e transmetojmë të plotë.
Bajrami: Konkursi për drejtorë dhe zëvendësdrejtorë në Prizren, i jashtëligjshëmMinistri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë(MASHT) Arsim Bajram, e vlerëson të jashtëligjshëm konkursin për drejtorë dhe zëvendësdrejtorë të shkollave, që është hapur nga Zyra e Personelit në Prizren. Ai thotë se forma si është hapur konkursi dëmton rëndë sistemin e arsimit në këtë qytet.
Nga sonte në Prizren shfaqet filmi 'Son Mektup'Premiera e filmit "Son Mektup" jepet sonte në ora 19:30 në Dokukino, Prizren‬.
Kosova e gatshme të përfundojë pjesën e vet të Autostradës Durrës - Prishtinë - NishKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, në margjina të Samitit të Ballkanit Perëndimor 2015, i cili po mbahet në Vjenë, ka marrë pjesë në një takim të zhvilluar për projektin e autostradës Durrës-Prishtinë-Nish, u njoftua nga Kryeministria.
Mbyllet Samiti ballkanik i Vjenës, Deklarata e përbashkët përqendrohet te riniaNë përfundim të Samitit të vendeve të Ballkanit Perëndimor, kryeministrat e rajonit kanë dalë me një deklaratë të përbashkët, ku ata angazhohen për shkëmbime të ndërsjellë mes studentëve.
Mustafa pjesë e takimit për autostradën Durrës-Prishtinë-NishKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, në margjina të Samitit të Ballkanit Perëndimor 2015 i cili ka filluar punimet në Vjenë, ka marrë pjesë në një takim të zhvilluar për projektin e autostradës Durrës-Prishtinë-Nish, ku ishin të pranishëm edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ministri i jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurz, presidenti i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Suma Chakrabarti, si dhe presidenti i Bankës Evropiane për Investime, Werner Hoyer.
Kuçi takoi ambasadoren e re të Turqisë, Kivilicim KiliçMinistri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi ka pritur sot në takim Ambasadoren e re të Turqisë në Kosovë, Kivilicim Kiliç.
Ambasadori amerikan Delawie viziton FerizajnAmbasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, i shoqëruar nga drejtori i misionit të USAID-it, James Hope, do të vizitojë gjatës ditë së sotme Komunën e Ferizajt.
Vetëvendosje vazhdon me aksione simbolike kundër "Zajednicës"Aktivistët e Vetëvendosjes u mblodhën sot para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës për një aksion simbolik kundër marrëveshjes së nënshkruar nga kryeministri Isa Mustafa dhe zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, për Asociacionin e Komunave Serbe në Kosovë.
Vazhdon Samiti i VjenësEdhe sot vazhdon Samiti i Vjenës, ku liderët e Ballkanit Perëndimor së bashku me përfaqësuesit e Bashkimit Evropian do të diskutojnë për projektet në infrastrukturë, si dhe çështja e bashkëpunimit rajonal, emigracioni dhe dialogu fetar, përfshi anti-ektremizmin.
Italia: Marrëveshjet hapin perspektiva të reja në rrugën evropianeMinistria e Punëve të Jashtme të Italisë ka mirëpritur arritjen e katër marrëveshjeve në mes Kosovës dhe Serbisë, duke thënë se ky rezultat hap perspektiva të reja në rrugën evropiane të të dy vendeve.