Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Premte, 25 Qershor 2021
Thaçi: Serbia të shkëputet nga politikat nacionalisteZëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi në një intervistë për të përditshmen austriake “Tiroler Tageszeitung” duke folur për procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ka theksuar se Kosova që nga fillimi ka qenë konstruktive dhe bashkëpunuese me të gjithë në rajon, përfshirë edhe Serbinë.
Mustafa: Asociacioni, zgjidhje jo ideale, por e mirë!Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se në themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe, është ruajtur plotësisht sistemi kushtetues i vendit.
Kosova dhe Austria nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimiMinistri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ministri i Jashtëm austriak, Sebastian Kurz, kanë nënshkruar sot marrëveshje për bashkëpunim institucional në shkencë, hulumtim, arsim dhe në të gjitha fushat e artit.
Edhe sot bllokohet përkohësisht magjistralja Prishtinë-PejëMagjistralja Prishtinë-PejëPolicia e Kosovës ka njoftuar se edhe sot do të jetë në asistencë të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut, në rrugën magjistrale Prishtinë – Pejë, respektivisht në hyrje të fshatit Arllat.
Nënshkruhet demarkacioni i Kosovës me Malin e ZiMarrëveshja kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi u nënshkrua pasditen e së mërkurës në Vjenë. Lajmi u bë i ditur nga këshilltari i ministrit të Jashtëm, Ardian Arifaj, i cili theksoi se Hashim Thaçi dhe Skënder Hyseni kanë firmat në dokumentin që përcakton kufirin e Kosovës me fqinjin perëndimor.
Vjen shpërblimi i parë për SerbinëMe marrëveshjet e nënshkruara midis Prishtinës dhe Beogradit, Bashkimi Evropian mund të hapë kapitujt e parë për anëtarësimin e Serbisë në bllok, ka thënë ministri i Jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurtz.
AAK: Thaçi dhe Mustafa shkelen mbi interesat e qytetarëveKreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë se me nënshkrimin e Marrëveshjes për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, Kosova po e bënë një hap mbrapa.
Merkel: Kosova s’ka luftë civile, nuk mund t’i pranojmë azilkërkuesitEvropa po përballet me një situatë që nuk është e denjë për vetë Evropën.
Festivali i astronomëve vie në Prizren‘’AstroFest’’ një ngjarje kulturore që sjell së bashku komunitetin e astronomëve amatorë dhe profesional, e që qëllimi i gjithë kësaj është promovimi i astronomisë, shkencës në tërësi, e për të zgjuar gjithashtu kureshtjen e të rinjëve për t’u marrë me shkencë.
Mustafa për aksionin e Vetëvendosjes: Në këtë vend ka kriminelë të fshehur pas petkut politikKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar ndaj aksionit të Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët dje u nisën për tek shtëpia e tij në Prapashticë.
Policia ndalon aktivistët e Vetëvendosjes që ishin nisur në Prapashticë Forcat e njësisë speciale të Policisë së Kosovës, kanë penguar aksionin e Lëvizjes Vetëvendosje në Prapashticë. Ata kanë krijuar një kordon në mes të rrugës për të ndaluar protestuesit.
Serbët në veri festojnë për AsociacioninNë veri, serbët e Kosovës e kanë festuar me fishekzjarre dhe parakalim me vetura arritjen e marrëveshjes për krijimin e Asociaiconit.
Kështu i komentuan mediat ndërkombëtare marrëveshjet Kosovë-SerbiMarrëveshjet e arritura mbrëmë mes Kosovës e Serbisë kanë përbërë lajm në shumë media të mëdha ndërkombëtare.
Jahjaga: Marrëveshjet forcojnë sovranitetin e KosovësPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ka përshëndetur nënshkrimin e katër marrëveshjeve në dialogun ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë sonte në Bruksel.
Mustafa: Marrëveshjet në përputhje të plotë me Kushtetutën dhe ligjet e KosovësKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një bisedë ekskluzive për Telegrafin, ka konfirmuar arritjen e katër marrëveshjeve duke theksuar se këto marrëveshje janë në përputhje të plotë me Kushtetutën dhe me ligjet e Republikës së Kosovës dhe me standardet më të mira evropiane. "Me këto marrëveshje, Serbia e ka njohur përfundimisht shtetin e pavarur dhe sovran të Kosovës...", tha Mustafa.
Kosova dhe Serbia nënshkruajnë katër marrëveshjeZëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka konfirmuar se Serbia dhe Kosova sapo kanë nënshkruar marrëveshjen pako, e cila përfshin edhe marrëveshjen për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe.