Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Enjte, 24 Qershor 2021
Isa Mustafa dhe djali i tij ‘pushtojnë’ mediat botëroreÇështja e dhënies së kontratës për riparim të një veture të Kryeministrisë së Kosovës, kompanisë së djalit të Isa Mustafës, sot është bërë lajm në të gjitha mediat serioze nëpër botë.
Arrihet marrëveshje për Telekomin Anëtari i delegacionit të Serbisë, Dragan Vladisavljevic, ka thënë se është arritur marrëveshja për telekomunikacionin, në raundin e dialogut që po zhvillohet sot në Bruksel, raporton B92.
AAK në protestë“O minak, toka jonë është larë me gjak”, “O gjarpër i zi, me kufi mos bënë tregti”, “Oj dudi a ki kufi” – janë tri prej sloganeve që kanë përdorur sot të rinjtë e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, në një protestë paqësore organizuar para ndërtesës së Qeverisë dhe Presidencës.
Investitorë të huaj interesohen për Shëndetësinë në KosovëPërfaqësues të kompanive nga Austria e Gjermania, kanë vizituar sot Ministrinë e Shëndetësisë dhe kanë shfaqur interesim për investime për fushat e shërbimeve deficitare në shëndetësinë e Kosovës.
Kiliç: Turqia do të vazhdojë të përkrahë fuqishëm KosovënMinistri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni priti sot në takim ambasadoren e Republikës së Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç.
Po hetohen 13 gjyqtarë dhe 16 prokurorëZyra e Prokurorit disiplinor ka pranuar gjatë këtij viti 270 parashtresa të cilat janë adresuar ndaj prokurorëve dhe gjyqtarëve të niveleve të ndryshme të gjykatave dhe prokurorive në Kosovë.
Kush do të jetë udhëheqës i delegacionit të Kosovës në OKB?Edhe sot ka vazhduar pyetja se kush do t’i prijë delegacionit të Kosovës në OKB. Ligjërisht, këtë duhet ta bëjë Presidentja e vendit.
Në haxhillëk edhe pa para Dëshira e tij e kamotshme ishte që të shkonte në haxh. Duke e llogaritur si njërin nga obligimet e fesë që i takon, Latif Llugaliu nga Surkishi i Podujevës u mundua gjatë për të bërë paratë për udhëtimin e tij.
Nis takimi Mogherini - VuçiqPas takimit që zhvilloi në Bruksel me kryeministrin kosovar, Isa Mustafa, shefja për Politikë të Jashtme e BE-së, Federica Mogherini është takuar edhe me shefin e qeverisë serbe, Aleksandër Vuçiq.
'5 vendet e BE-së në presion për ta njohur Kosovën'Alarmohet Serbia, pas ofensivës së UNESCO-s, ku Prishtina zyrtare kërkon të jetë anëtare, Kosova ka vënë një objektiv të ri, atë të njohjes së shtetit nga ana e pesë shteteve të Bashkimit Evropian (BE).
Badivuku, paratë e ryshfetit i mbante në frigoriferProkurorja, Vaide Badivuku, kishte marrë 22 mijë euro ryshfet për t’i liruar veturat e sekuestruara të familjes Hasani që po hetoheshin për fajde.
Nis takimi Mustafa-MogheriniShefja për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, sapo ka nisur takimin në Bruksel me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa.
'Parku i Paqes' hiqet me 1 tetorBarrikada mbi lumin Ibër apo i ashtuquajturi “Park i Paqes” do të hiqet me 1 tetor. Kjo marrëveshje është arritur gjatë bisedimeve që janë duke u zhvilluar sot në Bruksel.
Yagcilar priti ambasadoren turke, Kivilcim KiliçAmbasadorja e re e Republikës së Turqisë Kivilcim Kiliç, ka vizituar sot ministrin e Ministrisë së Administratës Publike Mahir Yagcilar.
Prezantim për sigurinë në Universitetin veror KYATA/NATODrejtori i Kompanisë së sigurimit fizik "SFK" me seli në Prizren, Shefçet Damka, ka realizuar një prezantim për sigurinë në Universitetin veror KYATA/NATO, që ka zgjatur 45 minuta.
Gjatë këtij viti janë mbyllur 45 institucione shëndetësoreGjithsej 45 institucione shëndetësore private janë mbyllur në periudhën e 6 mujorit të parë të viti 2015 në gjithë Kosovën nga ana e Inspektoratit Shëndetësor të Ministrisë së shëndetësisë.