Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 03 Mars 2021
Vizitë në Yunusemre nga delegacioni kosovar Zëvendëskryesuesi i KK-së së Prizrenit, Levent Bush është takuar me kryetarin e komunës së Yunusemre, Mehmet Çerçi. Dy zyrtarët e lartë kanë biseduar për rritjen e bashkëpunimit të ndërsjellë social, kulturor dhe ekonomik.
Tahiri: Janë përafruar qëndrimet për Asociacionin, nesër pritet marrëveshjaMinistrja për dialog Edita Tahiri, ka thënë se ka përafrime në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë në lidhje me formimin e Asociacionit të Komunave Serbe.
Një muaj paraburgim për prokuroren BadivukuNë Gjykatën Themelore në Prishtinë, është marrë vendim që prokurores Vahide Badivuku, nga Departamenti për Krime të Rënda në Prokurorinë Themelore të Mitrovicës, t’i caktohet masa një muaj paraburgim.
Vuçiq: Nuk nënshkruajmë asgjë që s’është në interes të serbëvePo shkojmë në Bruksel për t’u marrë vesh me Prishtinën dhe atje nuk do të pranojmë asgjë që është në kundërshtim me interesat e Serbisë dhe të serbëve të Kosovës, deklaroi sot kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, para takimit të nesërm me autoritetet zyrtare të Kosovës.
Kosova mund t’u rezistojë tragjedive vetëm 5 orëQytetarët e Kosovës duhet të luten që të mos kenë asnjë fatkeqësi natyrore e të mos flasim për gjendje lufte, sepse në një rast të tillë rezervat ushqimore që Kosova i ka në dispozicion janë të mjaftueshme vetëm për 5 orë, apo vetëm 20 ditë për 20.000 banorë. Në rezerva shtetërore nuk ka barna, shkruan KosovaPress.
Faymann do të inkurajojë Ballkanin për vazhdimin e reformaveKancelari austriak Werner Faymann planifikon që, si nikoqir i Samitit për Ballkanin Perëndimor, vendet e rajonit t’i inkurajojë për zbatim të mëtejshëm të reformave, duke iu shprehur, siç u komunikua sot, mirënjohje për përpjekjet e tyre të deritashme.
MKRS-ja dhe Komuna e Prishtinës investojnë 3 milionë euro në Stadiumin e PrishtinësMinistria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komunës së Prishtinës nënshkruan sot Memorandumin e Mirëkuptimit lidhur me rinovimin tërësor të Stadiumit të Qytetit të Prishtinës.
Daçiq: 1244 mbetet thelbi i politikës së OKB-së ndaj Kosovës“Zbatimi i Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit do të mbetet në qendër të politikës së OKB-së ndaj Kosovës”.
Tahiri: S’do të ketë shërbyes civilë në asociacionMinistrja për Dialog, Edita Tahiri ka hedhur poshtë raportimet e medieve serbe, se në asociacionin e komunave me shumicë serbe do të punojnë shërbyes civilë.
Mariq: Brukseli na ka paralajmëruar për provokime nga PrishtinaKoordinator i Ekipit Menaxhues serb për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe, Ljubomir Mariq, ka deklaruar se deklarata e Zëvendëskryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi, se asociacioni i komunave serbe nuk do të ketë kompetenca ekzekutive është provokim i lëshuar me qëllim, për konsum të brendshme politik të Thaçit. Mariq thotë se për këtë kanë qenë të paralajmëruar nga Brukseli e Uashingtoni.
Qeveria pritet ta shesë qymyrin pa ia ditur çmiminQeveria e Kosovës ende nuk i ka bërë zgjidhje furnizimit me qymyr të termocentralit të ri me kapacitet prej 600 megavatesh.
“Zajednicën” mund ta ndalin qytetarëtNëse qytetarët do të organizohen sikur në rastin e shkarkimit të ish-ministrit Jabllanoviq, “Zajednica” do të mundë të ndalet.
Çitaku nis punën si ambasadore në SHBAAmbasadorja e re e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka bërë me dije se ka mbërritur në Uashington.
Sot në Bruksel bisedohet për asociacionin serbRaundi i ri i bisedimeve në Bruksel në mes Kosovës dhe Serbisë do të fillojë sot në nivel teknik, ndërsa nesër në nivel kryeministrash.
Kosova ka edhe 203 dëshmorë të vrarë para luftës së fundit Numri i përgjithshëm i të rënëve në territorin e Kosovës para fillimit të luftës nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës është 203, kurse numri i të plagosurve është 234, njofton Klan Kosova.
Vazhdojnë pritjet e gjata në kufiNë tri pikëkalimet kufitare me Serbinnë, me fluksin më të madh të automjeteve në Merdar, Mutivodë dhe Dheu i Bardhë, vazhdon të ketë kolona dhe pritje deri në tre orë.