Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 03 Mars 2021
Oliver Ivanovic ndërpret grevën 16 ditëshe të urisëLideri i Iniciativës qytetare SDP Oliver Ivanoviq e ka ndërprerë sot grevën e urisë, ka deklaruar mjeku Milan Jakovljeviq
Ja cilat janë kompetencat e Asociacionit të Komunave serbeDelegacionet e Beogradit e të Prishtinës i kanë harmonizuar qëndrimet. Të punësuarit në Asociacionin e Komunave serbe zyrtarisht do të quhen “të punësuar në sektorin publik” (civil servants - shërbyes civilë), merr vesh gazeta serbe Politika nga qarqe diplomatike në Bruksel.
Sot e nesër vranët e shi, të hënën diell e ngrohtëSot në Kosovë do të mot i vranët, vende – vende me shi e me bubullima, njoftojnë meteorologët.
Turqia mbështet Kosovën për anëtarësim në UNESCOZëvendësministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Petrit Selimi, priti sot në një takim njoftues ambasadoren e re të Republikës së Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç.
Mustafa priti komandantin e ri të KFOR-itKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim komandantin e ri të KFOR-it, Gjeneral Major Guglielmo Luigi Miglietta.
Prokuroria heton zyrtarët që morën para e dhurataProkuroria e Shtetit ka nisur hetimet për dyshime se dy zyrtarë të shtetit kanë përfituar materialisht nga pronarët e një universiteti ilegal turk në Prizren, shkruan sot Koha Ditore.
Kosova, krenare për miqësinë me SHBA-tëJanë betuar 36 vullnetarët amerikanë para Ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që do të i shërbejnë Kosovës.
Holanda po negocion me BE-në për SpecialenPas dhënies së verdiktit të Gjykatës Kushtetuese për amendamentin 24, procesi i themelimit të Gjykatës Speciale do të vazhdojë. Tashmë i mbetet Qeverisë së Kosovës, përkatësisht Ministrisë së Jashtme, e cila udhëhiqet nga zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, të negociojë me Mbretërinë e Holandës detajet teknike për vendosjen e Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale në këtë shtet.
Sot dihet numri i dëshmorëve të paraluftësKomisioni i Familjeve të Dëshmorëve të Kombit (KDFK), sot do të shpall numrin e dëshmorëve të kombit të periudhave të paraluftës çlirimtare në Kosovë, të cilët ranë për lirinë dhe pavarësinë e vendit në forma të ndryshme të rezistencës kundër Serbisë.
Thaçi: E ardhmja e Kosovës në BE, OKB e NATOPas deklaratave në KS të OKB-së, të zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të Kosovës, ka replikuar homologu i tij serb, Ivica Daçiq.
Daçiq: Kosova nuk është shtet, nuk mund të njihet nga UNESCOZëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka folur edhe për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.
Thaçi – Daçiqit: Harrojeni Kosovën se e keni humbI ashpër është treguar zëvendëskryeministri Hashim Thaçi ndaj deklaratave të homologut të tij serb në lidhje me spastrimin etnik që po bëhet ndaj serbëve në Kosovë.
Azilkërkuesit, 5 vjet pa të drejtë vizite në vendet e ShëngenitQytetarët që migruan në fillim të vitit për të kërkuar kushte më të mira të jetesës, do të ndëshkohen me masa administrative pas kthimit në Kosovë, raporton KTV.
BE konfirmon bisedimet e 25 gushtitNë takim, dy palët do të synojnë të finalizojnë zbatimin e marrëveshjeve për energjinë, për telekomin, për themelimin e Asociacionit, si dhe atë për lirinë e lëvizjes.
Premiera e filmit horror turk të Kosovës zgjon interesim të madhPremiera e filmit horror turk të Kosovës “Silenter”, e realizuar nga kandidati për regji, Caner Rashtana ka zgjuar interesim të madh te publiku. Në sallën e mbushur të Shtëpisë së Kulturës në Prizren është dhënë premiera e këtij filmi, që njëherësh ka qenë edhe nxitje për krijuesit amatorë.
Paga mesatare e minatorëve të Trepçës, 625 euroDrejtori i “Trepçës”, Ahmet Tmava, ka thënë se paga mesatare e punëtorëve në nivel të “Trepçës” është 525 euro, ndërsa paga e minatorëve është 625 euro. Sipas tij, gjatë muajit qershor është arritur rekord ku janë prodhuar mbi 15 mijë tonë xehe.