Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Shtunë, 15 Maj 2021
Këshilli i Sigurimit diskuton sot për KosovënKëshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të shqyrtojë sot në një seancë të paraditës raportin mbi zhvillimet tremujore në Kosovë të Sekretarit të përgjithshëm, Ban Ki-moon.
Daçiq në OKB flet për UNMIK-un në KosovëMinistri i punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq do ta përfaqësojë Serbinë, në sesionin e rregullt të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ku do të flitet për Kosovën.
Suspendohet drejtori komunal i RahovecitNë faqen zyrtare të komunës së Rahovecit ende figuron emri i Sllavisha Kollashinacit. Por, emri i tij më nuk qëndron edhe në derën e zyrës së tij, si drejtor për Komunitete dhe Kthim në Rahovec.
Ivanoviq s’do heqë dorë nga greva - për hatër të serbëvePresidenti i iniciativës qytetare serbe SDP, Oliver Ivanoviq, ka thënë se nuk do të heq dorë nga greva e urisë dhe se do të durojë, për shkak të dinjitetit të popullit serb.
Tahiri: Mbrojta Civile është shpërbërëNë emisionin Info Magazine që po transmetohet në Klan Kosova, e ftuar është ministrja pa portofol, Edita Tahiri. Duke folur për Mbrojtjen Civile, ministrja siguroi se ajo është shpërbërë.
Arrestimet e para nga Specialja do të ndodhin në rajonin e Prizrenit?Pas themelimi të Gjykatës Speciale nga Kuvendi i Kosovës, tashmë janë shtuar zërat dhe dilemat se kush janë personat që do të përballen me këtë gjykatë.
Mustafa vizitoi punimet në autostradën Prishtinë-Hani i ElezitKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, i shoqëruar nga ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, vizitoi të enjten punimet në realizimin e projektit të autostradës Prishtinë- Hani i Elezit, njofton kumtesa nga Kryeministria.
Mustafa priti ZarifinKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim lamtumirës përfaqësuesin special të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara (KB), shef i deritashëm i UNMIK-ut në Kosovë, Farid Zarif.
Çitaku dekretohet ambasadore në SHBAVlora Çitaku është ambasadorja e re e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Lajmin e ka konfirmuar zëvendësministri i jashtëm i Kosovës, Petrit Selimi.
Jahjaga priti ambasadoren e Turqisë, Kivilcim KiliçPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga priti sot në takim ambasadoren e Republikës së Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç, e cila i dorëzoi letrat kredenciale.
Gjuriq: Javën e ardhshme themelohet AsociacioniGjuriq ka thënë se do të bëhet çdo gjë e mundur në përputhje me interesat kombëtare dhe shtetërore të Serbisë.
Emërohet shefi i ri i UNMIK-ut në KosovëSekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon ka emëruar shefin e ri të Misionit të Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë- UNMIK, Zahir Tanin, përkatësisht Përfaqësuesin e Afganistanit në Kombet e Bashkuara.
Zhvillimi ekonomik faktori më i rëndësishëmBuchanan u shpreh se kjo përkrahje do të vazhdoj edhe në të ardhmen, si pjesë e përkrahjes së gjithanshme të SHBA-së për Kosovën.
Rama, Thaçi e Vuçiq do të luajnë futboll bashkë në VjenëKjo ngjarje e pazakontë do të jetë në samitin e ardhshëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor që do të mbahet me 27 gusht në Vjenë
Hyseni: 46 kosovarë u vranë në luftërat në Siri e IrakMinistri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni ka deklaruar që numri i kosovarëve të vrarë në Siri dhe Irak që nga fillimi i konfliktit është 46 persona.
Këshilli i Sigurimit i OKB nesër shqyrton raportin për KosovënKëshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të shqyrtojë nesër në një seancë të paraditës raportin mbi zhvillimet tremujore në Kosovë të Sekretarit të përgjithshëm, Ban Ki-moon.