Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 01 Mars 2021
Besimtarët myslimanë kremtojnë Kurban BajraminBesimtarët shqiptarë, dhe ata në të gjithë botën, sot po festojnë Kurban Bajramin.
Të premten dy pritje për BajramTë premten organizohen dy pritje për Kurban Bajram. KFOR-i turk dhe KDTP-ja do të mbajnë takimet tradicionale të Bajramit, në ditën e dytë të kësaj feste fetare, më 25 shtator.
Thaçi uron shtetet myslimane për Kurban BajramThaçi, i ka dërguar telegram urimi për festën e Kurban Bajramit edhe Sekretarit të Përgjithshëm të Organizatës për Bashkëpunim Islamik (OBI) dhe Sekretarit të Përgjithshëm të Ligës Arabe.
Kryeministri Mustafa uron besimtarët myslimanë për BajramKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, me rastin e Festës së Kurban Bajramit, ka uruar besimtarët myslimanë dhe Bashkësinë Islame të Kosovës.
Veseli ua uron besimtarëve islam Kurban BajraminKryeparlamentari Kadri Veseli, ka uruar të gjithë qytetarët e besimit islam me rastin e festës së Kurban Bajramit.
Kosova merr mbështetjen e HolandësPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga priti sot në takim ambasadoren e jashtëzakonshme dhe fuqiplotë të Mbretërisë së Holandës në Prishtinë, Gerrie Willems, e cila i dorëzoi letrat kredenciale.
Jahjaga uron qytetarët e Kosovës për Kurban BajramPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, me rastin e Ditës së Kurban Bajramit, ka uruar kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Naim Tërnava dhe të gjithë besimtarët mysliman
Sami Lushtaku arrestohet në PrishtinëSami Lushtaku është arrestuar të martën pasdite në Prishtinë, pak kohë pasi që ishte sjellë në Qendrën Klinike Universitare për trajtim. U kishte humbur gardianëve që e kishin sjellë në Qendrën Klinike Universitare.
Ose 220 euro paga e veteranit, ose demonstrataOrganizatat e dala nga lufta e UÇK-së kanë reaguar pas vendimit të sotëm të Qeverisë së Kosovës, e cila ka përcaktuar shumën e pensionit prej 130 euro deri 170 euro, për veteranët e luftës.
Tërnava: Ndihmoni të varfëritë dhe jetimët për Kurban BajramMe rastin e festës së Kurban Bajramit, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, uroi gjithë qytetarët, duke thënë se kjo festë shfaq mëshirën e Allahut për besimtarët, e cila determinohen vlerat më fisnike.
Qeveria miraton vendimin për fillimin pagës së veteranëveQeveria e Kosovës ka caktuar lartësinë e pensionit që veteranët luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do ta marrin së shpejti.
Tërnava: Na presin sfida që kërkojnë urtësiMyftiu i Kosovës, Naim Tërnava ka shprehur vërejtjet e tij rreth Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Lirinë Fetare të miratuar nga Qeveria e Kosovës.
Lumezi e Cvitan u pajtuan për thellimin e bashkëpunimitKryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, i shoqëruar nga kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Gjilan, Jetish Maloku, po qëndrojnë për vizitë pune në Republikën e Kroacisë.
Thaçi: Veprimi i opozitës i shëmtuarZëvëndëskryeministri dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, në emisionin “Ora e Fundit” të Klan Kosovës, duke folur për ngjarjen e ditës së sotme në seancën e Kuvendit të Kosovës, ka dënuar rëndë veprimin e opozitës.
Mustafa: S'ka kthim në pikën zero në asnjë marrëveshjeKryeministri i vendit, Isa Mustafa, gjatë emisionit "Debat" në RTK, ka deklaruar se veprimi i sotëm i opozitës, duke e sulmuar atë me vezë nuk është shenjë e mirë për demokracinë.
BE: Dhuna është e papranueshmeGjuajtja me vezë nga deputetët e opozitës në Kuvendin e Kosovës në drejtim të kryeministrit, Isa Mustafa, derisa ai kishte nisur raportimin e tij për marrëveshjet e arritura në dialogun me Serbinë, ka bërë që seanca e Kuvendit të ndërpritet dhe të shtyhet për disa herë.