Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 17 Maj 2021
Kongresistët amerikanë sot në Kosovë Një grup kongresistësh amerikanë, anëtarë të Komisionit të Kongresit për Partneritet dhe Zhvillim të Demokracisë, do ta vizitojnë sot Kosovën. Ata, sipas njoftimit paralajmërues, do të priten nga përfaqësues të institucioneve të Kosovës.
Kosova pret njohje nga pesë vendet e BE-sëZëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi, ka deklaruar se njohja e pasaportave të Kosovës nga Brazili, është një hap drejt njohjes së shtetit të Kosovës.
Ditët në vijim me reshje shiu e shkarkime rrufeshMasat relativisht të freskëta të ajrit të ardhura nga verilindja dhe veriperëndimi i Kontinentit do të jenë të qëndrueshme për ditët vijuese të javës.
Artisti Gani Sunduri me medalje te artë nga BullgariaArtisti Gani Sunduri me medalje te artë nga Bullgaria dhe prezanton karikaturën Kosovar në Silivri të Turqisë.
Hyseni: Bashkërisht mund ta luftojmë ekstremizmin​Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, sot ka vizituar Komunën e Skenderajt, ku është takuar me Këshillin për Siguri në Bashkësi. Ata diskutuan për çështjet e përgjithshme të sigurisë në Skenderaj veçanërisht për rrezikun e ekstremizmit fetar që po i kanosët vendit.
Vuçiq “përcjell” ish-shefin e UNMIK-ut, e falendëron për bashkëpuniminKryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në llogarine tij në Twitter ka postuar një fotografi nga takimi lamtumirës me ish-shefin e misionit të OKB-së (UNMIK) në Kosovë, Fard Zarif.
Serbia ka përgatitur projektin e autostradës Nish - Prishtinë – DurrësNdërtimi i autostradës Nish - Prishtinë – Durrës do të jetë njëri nga projektet më të rëndësishëm në konferencën e BE-së për Ballkanin perëndimor më 27 gusht, njoftojnë medie serbe.
Opozita bëhet gati për protestën gjithëpopullore të radhësPartitë opozitare kanë nisur parapërgatitjet për ta kundërshtua këtë Asociacion, duke bërë ftesë për mobilizim gjithëqytetar.
Protestuesit: Qeveria po bën vrasje masive në DrenasBanorët e Drenasit sot kanë protestuar para Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të udhëhequr nga Ferid Agani, për të shprehur pakënaqësinë e tyre ndaj ndotjes që po shkaktohet nga Ferronikeli.
Gjermania publikon kalendarin për kthimin e 1400 azilkërkuesve nga Kosova e ShqipëriaQë Shqipëria është një nga vendet me numrin më të madh të azilkërkuese në Gjermani, këtë e tregon qartë numri i të kthyerve në atdhe.
Jahjaga nuk i ka nënshkruar ligjet për SpecialenZyra e Presidentes, Atifete Jahjaga, ditë më parë i ka pranuar dy ligjet për Gjykatën Speciale, megjithatë e parja e shtetit ende nuk i ka nënshkruar këto ligje.
Bllokohet koronarografia, pacientët detyrohen të shkojnë te privatëtKa më shumë se tri javë që në Klinikën e Kardiologjisë nuk punon aparatura e koronarografisë, shkruan sot Koha Ditore.
Gjyqtarë e prokurorë nën hetimeDhjetëra gjyqtarë e prokurorë, edhe nga ata me pozitat më të larta, janë pjesë e hetimeve penale e disiplinore, nën dyshimin se vetë kanë qenë apo ende janë pjesë e krimit dhe disa prej tyre tashmë me aktakuza.
QKUK-ja çon 80 për qind të pacientëve në rezonancë magnetikeReferimet për mbi 80 për qind të pacientëve nga mjekët e klinikave të QKUK-së për të kryer një rezonancë magnetike bëhen në mënyrë të parregullt, raporton KTV.
Gjermania 11 fluturime për riatdhesimin e azilkërkuesveNjëmbëdhjetë fluturime me avionë charter janë pacaktuar deri më 30 shtator 2015 për kthimin në atdhe të azilkërkuesve shqiptarë dhe rajoni të cilëve u është refuzuar azili në Gjermani.
EULEX-it i kanë mbetur vetëm edhe 10 muaj në KosovëShefi i Misionit EULEX Gabriele Meucci dhe Kryeministri Isa Mustafa, u takuan sot për të diskutuar lidhur me përgatitjet dhe gatishmërinë e qeverisë për përfundimin e mandatit të EULEX-it në qershor 2016.