Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 21 Prill 2021
Austria mbështet anëtarësimin e Kosovës në UNESCOZëvendësministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Petrit Selimi, ka pritur sot në një takim pune ambasadorin e Republikës së Austrisë në Kosovë, Johann Brieger.
Nis peticioni kundër demarkacionit të Kosovës me Malin e ZiMe iniciativë të Këshillit Organizativ ka nisur nënshkrimi i peticionit kundër demarkacionit të Kosovës me Malin e Zi.
Shtanmajer: Largoni emigrantët!Ministri gjerman i punëve të Jashtme, Valter Shtanmajer, ka kërkuar përshpejtimin e procedurave për largimin e emigrantëve ilegalë të ardhur nga Maqedonia, Kosova e Shqipëria.
Asgjë konkrete nga KushtetuesjaTri partitë opozitare kanë dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese lëndën për kontestimin e amendamentit numër 24, që u votua me 3 gusht nga Kuvendi i Republikës së Kosovës e që i hapin rrugë krijimit të Gjykatës Speciale.
Çollaku pret që vizat të hiqen më 2016Ministri i Integrimeve Europiane, Bekim Çollaku, ka thënë se është reale dhe e natyrshme të pritet që qytetarët e Kosovës të lëvizin pa viza në vitin 2016.
Ky është ambasadori i ri i SHBA-ve në KosovëGreg Delawie, do të jetë ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë.
Nis “Java e Mjedrave”Kjo është hera e katërt që USAID-i përmes aktiviteteve të tij bujqësore promovon në Kosovë mjedrat e freskëta të sapo vjela.
S’ka BE për Serbinë pa njohjen e KosovësSpanja nuk e njeh pavarësinë e Kosovës për shkak të Katalunisë, por kjo është qesharake pasi populli katalunas do të vendosë lirshëm për të ardhmen e tij, e pranoi apo jo Spanja pavarësinë e Kosovës.
Qeriqi sot para prokurorisëKryetari i Këshillit për Mbrojtjen e Luftëtarëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi, ka marrë ftesë që të paraqitet sot në orën 09:00 në stacionin nr. 2 të policisë për intervistë lidhur me protestën e veteranëve të mbajtur më 7 gusht të këtij muaji.
Po ndërtohet xhamia e parë në Veri të MitrovicësNë Suhodoll të Mitrovicës është vendosur gurthemeli i xhamisë së re, e cila ka nisur të ndërtohet.
Mustafa takon komunitetin e biznesit Përfaqësues të lartë të Qeverisë së Kosovës, të kryesuar nga kryeministri Isa Mustafa, së bashku me përfaqësues të Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike të Kosovës, sot në Prishtinë patën takim të përbashkët me komunitetin e biznesit vendas, raporton Anadolu Agency (AA).
”DokuFesti” me rekorde të rejaDrejtuesit e festivalit ndërkombëtar të filmit dokumentar dhe të shkurtër "DokuFest" kanë vlerësuar se edicioni XIV i kësaj ngjarjeje kulturore ka qenë më i suksesshmi marrë parasysh rritjen e numrit të shikuesve në kinema dhe programin e begatshëm me filma.
Mustafa: Seminari, ambasador i komunikimit kulturor të Kosovës me botënKa nisur sot në Prishtinë Seminari Ndërkombëtar i Albanologjisë, në të cilin po marrin pjesë studiues e studentë të gjuhës, kulturës e letërsisë shqiptare nga e gjithë bota.
Çmohet lart kontributi i akademik, Esat StavilecitAkademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës ka mbajtur sot një mbledhje komemorative në nderim të akademik, Esat Stavilecit.
Merkel: Azil, jo kujtdo që beson se në Gjermani ka shans për punësimKancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se “ankthi i ekonomisë nuk është një arsye për azil”.
Zëvendëskryeministri Shala 'rehaton' gruanPa ndjekur fare procedurat e parapara me ligj, gruaja e zëvendëskryeministrit aktual, Kujtim Shala, i cili njëherësh është edhe ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, është punësuar si punëtore e rregullt në Ministrinë që e drejton bashkëshorti i saj.