Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 21 Prill 2021
Telefona dhe drogë në burgjet e KosovësNdalja e kontrabandës dhe korrupsionit nëpër qendrat korrektuese dhe ato të paraburgimit në Kosovë, vazhdojnë të mbesin sfidë për institucionet e drejtësisë, tash e 15 vjet pas përfundimit të luftës.
Dokufestin në Prizren e ndoqi edhe presidentja JahjagaPresidentja e Republikës, Atifete Jahjaga mori pjesë në përmbylljen dhe ndarjen e çmimeve të festivalit XIV Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “Dokufest”, i cili u mbajt në Prizren, nga 8 deri më 16 gusht 2015.
Beqiri: S’ka prishje të koalicionitShefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, ka thënë për Express, se koalicioni LDK-PDK po funksionon sipas parimeve të ndërtuara në marrëveshjen e koalicionit dhe në Programin e Qeverisë.
Deutsche Welle: Dështimi i politikanëve të BallkanitFaqja në internet në gjuhën serbe e “Deutsche Welle” shkruan se gati gjysma e të gjithë refugjatëve në Gjermani që kërkojnë azil politik vjen nga Ballkani.
Haliti: Çarja e koalicionit, shatërvan dëshirashAnëtari i kryesisë së PDK-së, Xhavit Haliti i ka mohuar zërat për ndonjë krisje të mundshme të koalicionit qeverisës PDK-LDK.
Moti gjatë javës: Zbresin temperaturatInstituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se këtë javë do të fillojnë ditët e freskëta.
Gjakova i jep sot lamtumirën Esat StavilecitNën patronatin e kryetares së Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari – Lila, sot organizohet ceremoni lamtumirëse për akademikun e ndjerë Esat Stavileci.
Dega e KDTP-së në Prizren do të zgjedh kryesitë e forumit të gruas dhe atij rinorNë mbledhjen e kryesisë së degës së KDTP-së në Prizren të mabjtur më 15 gusht është diskutuar mbi buxhetin e komunës së Prizrenit për vitin 2016, kandidaturat për forumin e gruas dhe atë rinor si dhe anëtarësimet e reja në parti.
Radhë të gjata të makinave në Merdare Në kufirin mes Kosovës e Serbisë edhe sot paradite janë krijuar kolona më të gjata pritjesh në dalje të vendkalimeve.
Anulohet vendimi për zgjatjen e paraburgimit për Ivanovic-inDhoma e Apelit e gjykatës në Mitrovicë e ka hedhur poshtë vendimin mbi vazhdimin e paraburgimit të liderit të Iniciativës Qytetare Serbia, Drejtësia dhe Demokracia, Oliver Ivanovic deri më 6 tetor duke e kthyer sërish në fuqi vendimin e mëhershëm sipas të cilit arresti i Ivanovic skadonte më 26 gusht. Kështu ka bërë të ditur bashkëshortja e tij, Milena Ivanovic- Popovic për agjencinë e lajmeve serbe Tanjug.
Mustafa: Thaçi do të bëhet president, zgjedhjet më 2018Kryeministri Isa Mustafa i cili është edhe kryetar i LDK-së ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të zyrtarëve të PDK-së të cilët kanë kërcënuar me zgjedhje të parakohshme nëse Hashim Thaçi nuk zgjidhet President.
Brieger: Në vitin 2016 kosovarët do të lëvizin pa vizaGjatë vizitës së tij lamtumirësenë Pejë ambasadori i Austrisë, Johann Brieger ëshë shprehur optimist për të ardhmen e Kosovës dhe kosovarëvë pa dallim feje, etnie dhe nacionaliteti.
Haradinaj: Zgjedhjet në vjeshtë, shpëtimi i vetëm për KosovënNë emër të lëvizjes së lirë po plaçkiten qytetarët e Kosovës. Dëmi nga Specialja do të jetë afatgjatë për Kosovën. Dërgimi i lëndës nga opozita në Kushtetuese është një automatizëm por nuk mbajmë shumë shpresë nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese. Koalicion do ta bënim me partitë opozitare... Janë këto disa nga qëndrimet që i ka shprehur në intervistën për KosovaPress-in lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj.
Muzeu i Kosovës organizon ekspozitë mobile në PrishtinëMuzeu i Kosovës ka filluar që nga 23 Korriku të mbaj një ekspozitë mobile në sheshin “Ibrahim Rugova” në Prishtinë. Kjo ekspozitë do të jetë e hapur për të gjithë qytetarët deri me 1 shtator, të cilët do të kenë mundësinë të shohin për herë të parë eksponate nga koleksioni i Muzeut të Kosovës.
'Përjashtohet' EULEX-i: Ja kush i kryen arrestimet e Speciales Kërkesat nga Gjykata Speciale për bashkëpunim me institucionet e Kosovës, konsiderohen si urdhra të prerë që kërkohen të respektohen me përpikëri të veçantë.
Thaçi president, ose zgjedhje të parakohshmeHashim Thaçi nëse nuk zgjidhet president i Republikës së Kosovës në raundin e parë ose të dytë të votimeve në Kuvend, përkatësisht me 80 vota, atëherë vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme.