Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 21 Prill 2021
Greqia nuk do ta njoh KosovënMinistri serb për Punë dhe për çështje lufte dhe sociale, Aleksandar Vulin, ka deklaruar sot në Bujanoc se Greqia nuk do ta ndryshojë qëndrimin për mosnjohje të Kosovës, raporton Tanjug, transmeton koha.net.
Kushte jonjerëzore për refugjatët kosovarë në Austri​Organizata për të drejtat e njeriut “Amnesty International” (AI) ka kritikuar Austrinë për kushtet jonjerëzore në kampin e refugjatëve në Traiskirshen, në afërsi të Vjenës.
Në shtator, targa provuese për automjetet e SerbisëKryenegociatorja e Kosovës në dialogun teknik me Serbinë, Edita Tahiri, ka thënë se muajin e ardhshëm (në shtator) do të kërkojnë që pala serbe t’i largojë nga aplikimi tabelat “Proba” për qytetarët e Kosovës, në të kundërtën, sipas saj, edhe Kosova do të aplikojë tabela të njëjta për qytetarët e Serbisë.
Ivanoviq bartet në spitalPas 8 ditë grevë urie në burg, Oliver Ivanoviq është transferuar sot pasdite në spitalin e Mitrovicës. Nuk bëhet e ditur për çfarë ankohet.
Prokurori kërkon dënime më të rënda për 'Grupin e Drenicës'Prokuroria e EULEX-it ka kërkuar dënime edhe më të rënda ndaj “Grupit të Drenicës”, të cilët fillimisht janë dënuar me 65 vjet burgim.
Mustafa beson se tani ai mund të vizitojë komunat në veriKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, gjatë qëndrimit në Mitrovicë, ëdshtë pyetur edhe për mundësinë e vizitës së tij në ndonjërën nga komunat me shumicë serbe, në veri të vendit.
VV paralajmëron protesta për sigurimet kufitare dhe AsociacioninLëvizja Vetëvendosje po vazhdon t’i kundërshtojë marrëveshjet e arritur mes palës kosovare e asaj serbe në Bruksel, duke paralajmëruar edhe protesta masive kundër tyre.
Kosova kundër botës: Nafta vetëm këtu nuk lirohetKa më shumë se një javë që çmimi i naftës ka rënë për 25 për qind më lirë sesa para një muaji.
Kryeprokurori i Shtetit, i gatshëm për marrjen e kompetencave nga EULEX-iKryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi ka pritur sot në takim, shefin e misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e Ligjit, Gabriele Meucci.
Më 25 gusht takohen kryeministratKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka bërë me dije se takimi i ardhshëm në mes të kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë do të mbahet më 25 gusht.
Mustafa kërkon të merren masa ndaj Marko GjuriqitKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka kërkuar që të merren masa ndaj të gjithë atyre që e shkelin ligjin dhe nuk i respektojnë rregullat e shtetit.
Zëvendësi i Isa Mustafës në përkrahje të IvanoviqitZëvendëskryeministri i Kosovës nga radhët e Listës Serbe, Branimir Stojanoviq, ka qenë i pranishëm në protestën e organizuar në përkrahje të liderit të Iniciativës Qytetare ‘SDP’ Oliver Ivanoviq dhe të akuzuarit tjetër Dragolub Delibashiq.
Marko Gjuriq në MitrovicëEdhe pse ishte paralajmëruar që shefit të Zyrës serbe për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq nuk iu dha leja për të qëndruar në territorin e Kosovës, ai është parë sot në Mitrovicë.
16 euro kushton hyrja me targa RKS në SerbiMarrëveshja për Sigurimet Kufitare mes Kosovës dhe Shqipërisë ka rënduar qytetarët e Kosovës që udhëtojnë me vetura për në Serbi.
Mustafa viziton Drenasin, premton mbështetje për komunënKryeministri i vendit, Isa Mustafa ka vizituar sot gjatë ditës Komunën e Drenasit.Mustafa i ka premtuar mbështetje Demakut për Zonën Industriale dhe furnizimin me ujë të këtij qyteti.
Blakaj: Në Kosovë rritet numri i përdoruesve të drogës nën moshën 18 vjeçPavarësisht se nuk ka të dhëna të sakta, sipas disa hulumtimeve, numri i përdoruesve të kohëpaskohshëm të substancave narkotike në Kosovë është rreth 20 mijë, ndërsa atyre që e përdorin rregullisht është rreth 5 mijë.