Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 21 Prill 2021
Në Graçanicë konferencë për diversitetinDo të mbahet sot në Graçanicë konferenca “Bukuria e Diversitetit”, e organizuar nga programi Avancojmë Kosovën së Bashku (AKT) i USAID-it, në partneritet me Institutin për Zhvillimin e Komuniteteve
Hoti: Gjuriq nuk është pjesë e protestave në MitrovicëKa filluar protesta në Mitrovicën e Veriut, ku janë mbledhur dhjetëra qytetarë të cilët kërkojnë nga organet e drejtësisë dhe gjykatësit e EULEX-it, t’i mundësojnë Oliver Ivanoviqit mbrojtje në liri
Sot protestojnë serbët në përkrahje të IvanoviqitQytetarë serbë do të protestojnë të premten para selisë së gjykatës së EULEX-it në Mitrovicë
Konfirmohen përçarjet në koalicionPartnerët e koalicionit qeverisës, PDK dhe LDK, të enjten i kanë konfirmuar mosmarrëveshjet në bashkëqeverisje.
Për autostradën Nish-Prishtinë, Serbia paguan 350 milionë euroKryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq, po e pret me optimizëm samitin e Ballkanit Perëndimor 6, që është iniciativë e kancelares gjermane Angela Merkel. Samiti mbahet në Vjenë më 27 gusht.
Mustafa viziton Drenasin, Skenderajn dhe MitrovicënKryeministri i Republikës së Kosovës Isa Mustafa gjatë ditës së sotme do të vizitojë komunat e Drenasit, Skenderajt dhe Mitrovicës.
15 shtete lobojnë për në UNESCOËshtë një grup prej 15 shteteve që po punojnë ngushtë me Prishtinën zyrtare, që Republika e Kosovës të anëtarësohet në UNESCO. Kështu ka deklaruar zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi, i cili pranon se në mesin e këtyre shteteve janë edhe ato të Quint-it dhe disa shtete më të fuqishme nga Evropa, Azia, Afrika dhe Amerika.
Kosova duhet t’i mbajë zgjedhjet këtë vitLideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se për të shpëtuar nga qeverisja e keqe e Isa Mustafës janë zgjedhjet e reja, të cilat, sipas tij, duhet të mbahen këtë vit, në gjysmën e muajit tetor.
Hyseni: Ekstremizmi nuk parandalohet me kërbaçMinistri i Punëve të Brendshme,Skënder Hyseni ka vizituar sot komunën e Prizrenit. Aty është dashur të takohet me kryetarin e Prizrenit Ramadan Muja, por ai tha se gjendet në pushim ndërsa në vend të tij e ka pritur nënkryetari i komunës së Prizrenit Lulzim Kabashi.
Gjuriqi s’ka leje për të hyrë në KosovëPas lajmit në mediat serbe se Marko Gjuriq, drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë do të vijë në Mitrovicë që të protestojë për shtyrjen e afatit të paraburgimit për Oliver Ivanoviqin, Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka deklaruar për Klan Kosova se Gjuriq nuk ka leje që të hyjë në shtetin kosovar.
Miglietta takon ambasadoren franceze dhe atë turkeKomandanti i KFOR-it, gjeneral major Guglielmo Luigi Miglietta u takua sot në mëngjes, në Kampin “Film City”, me ambasadoren e Francës, Maryse Daviet dhe atë të Turqisë Songul Ozan.
Përmirësohet gjendja shëndetësore e TërnavësKryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava i cili ka pasur probleme shëndetësore, është kthyer nga Turqia, ku ka qenë për ekzaminim mjekësor, pasi gjendja e tij është përmirësuar.
Ligjet për Specialen, i shkojnë presidentesLigjet e miratuara në Kuvendin e Kosovës që kanë të bëjnë me Gjykatën Speciale, i janë përcjellë Zyrës së Presidentes gjatë ditës së djeshme.
Liderët fetarë, Ban Ki-moon-it: Pranoni Kosovën në UNESCO Krerët e bashkësive fetare në Kosovë janë bërë bashkë për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën e Kulturën (UNESCO). Ata ia kanë dërguar një letër të përbashkët Drejtoreshës së Përgjithshme të UNESCO-s, Irina Bokova, Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-moon, dhe delegacioneve të vendeve anëtare të UNESCO-s.
Schwendiman nuk përjashton mundësinë të jetë ai në krye të SpecialesDavid Schwendiman, prokurori kryesor i task-forcës speciale të BE-së për hetime ndaj akuzave për krime lufte në Kosovë nuk përjashton mundësinë që të caktohet në krye të Gjykatës Speciale. Ai ka treguar në një intervistë për gazetën serbe, “Danas” rrugën sesi mund ta marrë këtë detyrë.
Mustafa paralajmëron marrëveshje të reja me SerbinëMarrëveshjet për energjinë, kodin telefonik dhe për Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe, pritet të arrihet në fund të këtij muaji në Bruksel.