Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 21 Prill 2021
Athina planifikon njohjen e pavarësisë së KosovësAthina ka ne plan njohjen e pavaresisë së Kosovës, shkruan e përditshmja greke “Kathimerini”.
Turqia premton mbështetje për anëtarësimin e Kosovës në UNESCOZëvendësministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Petrit Selimi, ka pritur sot në takim lamtumirës ambasadoren e Republikës së Turqisë, Songül Ozan.
Ban Ki-moon, i shqetësuar me vonesën e SpecialesNë observimet e tij në raportin më të ri për Kosovën, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, ka shprehur shqetësimin për vonesën e krijimit të Gjykatës Speciale, vonesa këto siç thotë ai, ‘minojnë imazhin e Kosovës dhe përbëjnë mundësi të humbura për të vendosur një shembull drejtësie dhe llogaridhënie’.
Lëkundet koalicioni i madhPër më pak se një vit mandat në krye të institucioneve, koalicionit PDK - LDK i kanë shpërthyer pakënaqësitë e para nga militantët partiakë, të cilat rrezikojnë ta çojnë vendin në zgjedhje të jashtëzakonshme.
VALA nxjerr në treg 100 mijë numra të rinjëTë gjithë qytetarët e vendit, që duan të pajisen për herë të parë me numra të operatorit “Vala”, ata që duan të ndërrojnë operatorin dhe të kalojnë në Vala, apo të tjerë që duan të kenë numër të dytë të operatorit Vala, mund ta bëjnë këtë fare lehtësisht, pasi që nga dita e sotme janë nxjerrë në treg 100 mijë numra të rinj.
Pa radikalizim në Deçan dhe GjakovëMinistri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, gjatë ditës së sotme ka vizituar komunën e Deçanit dhe Gjakovës, njofton kumtesa ministrore.
DokuFest vazhdon me aktiviteteSot u mbajt konferenca e katërt në kuadër të edicionit të XIV të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “DokuFest”.
Koronarografia jashtë funksionit, presin 400 pacientë400 pacientë po presin në QKUK për koronarografi, vendosjen e stendave dhe valvuleve në zemër, mirëpo aparati me të cilin punohet për këto shërbime, është jashtë funksionit.
Brenda 2 muajve, 1.889 ekstrakte të lindjes nga vetëshërbimi digjitalVetëm brenda dy muajve, qytetarët janë shërbyer me 1.889 ekstrakte të lindjes, numër ky shumë më i lartë se të gjitha pritshmëritë e autoriteteve komunale.
Evropianët e rinj: Kosova nuk ofron stabilitet financiar për të rinjtëKëshilli i Rinisë Evropiane në Kosovë (KREK) në vend të aktiviteteve kanë vendosur që në Ditën ndërkombëtare të rinisë kanë vendosur që këtë herë të flasin për problemet e të rinjve.
Tahiri, përshëndet hyrjen në fuqi të marrëveshjesMinistrja për Dialogun, Edita Tahiri, duke përshëndetur hyrjen në fuqi të kësaj marrëveshje, e ka falënderuar Grupin Punues për punën e palodhshme në arritjen e kësaj marrëveshje.
Mustafa premtoi përkrahje për DokuFestinKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka vizituar sot Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “DokuFest”, që zhvillohet tradicionalisht në Prizren.
Mustafa takon të rinjtë, u premton më shumë përkrahjeAty ku Qeveria i mban mbledhjet e saj kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti sot një grup të të rinjve, pikërisht në ditën Ndërkombëtare të tyre.
Numri i aksidenteve në trafik, 88 vetëm për 24 orë​Në kohët e fundit raportohet për shumë aksidente trafiku në Kosovë, raportet 24 orëshe të policisë janë të mbushura me njoftime të aksidenteve të ndryshme, shpesh edhe me fatalitet.
Kuçi: Ende nuk dihet selia e Speciales, jemi në negociataEnde nuk është caktuar lokacioni se ku do të vendoset selia e Gjykatës Speciale dhe se kjo është një çështje që ende është duke u negociuar.
Selimi: Kosova po anëtarësohet në UNESCOZëvendësministri i Jashtëm i Kosovës, Petrit Selimi, ka hedhur poshtë deklaratat e ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq, sipas të cilave, Organizata e Kombeve të Bashkuar, ka refuzuar aplikimin e Kosovës për anëtarësim në UNESCO.