Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Mërkurë, 21 Prill 2021
Daçiq thotë se OKB ka refuzuar aplikimin e Kosovës në UNESCOMinistri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se në UNESCO nuk do të vijë ndonjë propozim për të shqyrtuar kërkesën e Kosovës, por ai tërhoqi vërejtjen se ky është vetëm hapi i parë.
Nis zbatimi i marrëveshjes për sigurime kufitareAshtu siç edhe u tha, sot nga orët e para të mëngjesit, ka nisur të zbatohet marrëveshja për sigurimet kufitare mes Republikës së Kosovës e asaj të Serbisë.
Thaçi: Të rinjtë tanë t’i japin shtytje zhvillimit të venditZëvendëskryeministri i vendit, Hashim Thaçi në Ditën ndërkombëtare të rinisë tha se të rinjtë kosovarë janë pasuria më e çmuar e vendit dhe se rinia duhet t’i japë shtytje zhvillimeve në vend.
Malit të Zi nuk i jepet as një metër katrorQeveria e Kosovës , në mbledhjen e radhës të mbajtur sot, ka miratuar raportin e Komisionit Shtetëror për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi.
Prokuroria nis hetimet rreth pretendimeve për punësime të Kadri VeselitProkuroria në Prizren nuk është duke u ndal për të zbardh të vërtetën e lakimit të emrit të kryeparlamentarit Kadri Veselit, për ndikimin e tij në punësime në Prizren.
Qeveria reagon: Jemi në nivel detyre për ruajtjen e rendit dhe sigurisëQeveria e Republikës së Kosovës ka reaguar lidhur me siç thotë pretendimet e prezantuara nga Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave (KIPRED), përmes një hulumtimi të opinionit publik në lidhje me besueshmërinë ndaj institucioneve në çështjet e sigurisë.
Presidentja emëroi dhjetë gjyqtarë Presidentja Atifete Jahjaga, sipas propozimit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës emëroi dhjetë gjyqtarë.
Kosova është e gatshme të arrestojë të dyshuarit e SpecialesMinistri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, ka mbajtur konferencë për shtyp, ku ka folur për gjendjen e sigurisë në vend.
Dogana zbulon kontrabandimin e barnave nga SerbiaNjë shtetas kosovar ka tentuar që të kontrabandojë sot një sasi të konsiderueshme të barnave.
Nesër nis zbatim i Marrëveshjes për Sigurime Kosovë-SerbiKryesuesi i delegacionit teknik të Kosovës për bisedime për çështje të sigurimeve midis Kosovës e Serbisë, Rrahim Pacolli, përmes një njoftimi për medie rikujton se nga nesër nis zbatimi i Marrëveshjes Kosovë-Serbi për njohjen reciproke të policave të sigurimit kufitar midis dy shteteve.
MPJ e Holandës: Ende s’kemi marrë vendim rreth TribunalitQeveria holandeze ende nuk ka marrë vendim se a do të jetë vend nikoqir i Tribunalit Special që do të gjykojë krimet e luftës në Kosovë.
Kosova nuk mund të shpallet vend i sigurt i origjinës - ja arsyejaPartia opozitare gjermane “Partia e Gjelbërt”, beson se Kosova për shkak të situatës me komunitetin rom nuk mund të shpallet vend i sigurt i origjinës.
Baymak përfaqëson Kosovën në takimin e TURKSOY-itNjë bashkëpunim ndërmjet TÜRKSOY dhe Komunës së Aksarayit ka mundësuar takimin e 18-të të piktorëve.
Ekspozitë rreth trashëgimisë kulturore dhe fetare në KosovëMisioni i OSBE-së ka hapur në Prizren një ekspozitë me fotografi që paraqesin vende të trashëgimisë kulturore dhe fetare në Kosovë.
Haxhiu: Presim që Kushtetuesja të marrë vendimin e duhurTri deputetet e partive opozitare, nga VV-ja, AAK-ja dhe NISMA, përkatësisht Albulena Haxhiu, Teuta Haxhiu dhe Valdete Bajrami kanë dorëzuar sot në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për interpretim të asaj se a ka pasur shkelje të Kushtetutës gjatë votimit të Gjykatës Speciale.
Ligjet e Speciales ende nuk janë dërguar te PresidentjaDy ligjet e miratuara nga Kuvendi i Kosovës në procedurë të shpejtë në ditën e miratimit të amendamenteve kushtetuese që kanë të bëjnë me themelimin e Gjykatës Speciale, ende nuk janë dërguar te Presidentja e Kosovës për dekretim, nëntë ditë pas votimit.