Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 01 Mars 2021
Jep dorëheqje kryetarja e Gjykatës Themelore të MitrovicësKryetarja e Gjykatës Themelore të Mitrovicës, Kada Bunjaku-Përquku ka dhënë dorëheqje nga ky post për arsye siç i ka quajtur ajo “komplet personale”.
Policia: Dy të dyshuar tentuan ta sulmojnë kryeministrinSipas zyrës për informim në Policinë e Kosovës, njësitë policore kanë intervenuar menjëherë dhe kanë parandaluar veprimin e personave të dyshuar.
Dita e Kurban-Bajramit, të enjten më 24 shtatorKryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban - Bajramit, është ditën e enjte, më 24 shtator 2015.
Veseli ndërpret seancënKryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli e ka shpallur të ndërprerë seancën e Kuvendit deri në krijimin e rrethanave për punë.
Opozita e bashkuar deri në zgjedhje të parakohshmeVetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma kanë arritur një marrëveshje në parim për një listë të përbashkët zgjedhore si dhe janë dakorduar që të bllokojnë jetën institucionale në mënyrë që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme.
Vetëvendosje: Deputetët e pozitës sulmojnë opozitën me gota qelqi Derisa opozita po zhvillonte aksion simbolik demokratik për të shprehur shqetësimin me gënjeshtrat që po ia bën Isa Mustafa popullit dhe deputetëve, deputetët e pozitës gjuajtën deputetët tanë me gota qelqi. Kështu thonë nga Lëvizja Vetëvendosje.
Kuvendi, 15 minuta pauzëOpozita po e bllokon sërish seancën e Kuvendit të Kosovës. Ata janë ngritur në këmbë dhe janë zhvendosur të gjithë tek kryeparlamentari Kadri Veseli.
Çollaku u takua me Komisionerin HahnMinistri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku zhvilloi sot takim me Komisionerin Johannes Hahn, në Bruksel, ku diskutuan për reformat dhe progresin në agjendën evropiane të vendit.
Qeveria dënon aktet e dhunshme në KuvendQeveria e Republikës së Kosovës vlerëson se të gjithë kanë për detyrim të përmbahen nga aktet e dhunës dhe të shmangin veprimet që tejkalojnë format demokratike të opozitarizmit.
Jahjaga sulmin me ve ndaj Mustafës e quan akt të shëmtuarPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga e dënon sulmin ndaj kryeministrit Isa Mustafa gjatë seancës së Kuvendit të Kosovës.
AAK: Veprimi i Opozitës në Kuvend, hap i domosdoshëmAAK thekson se veprimi i sotëm i Opozitës në Kuvend, ka qenë një veprim i domosdoshme.
Beqiri: Sjellje e opozitës s’kanë të bëjnë me demokraciShefi i Grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri sjelljen e sotme të opozitës e ka quajtur jo demokratike.
Deklaratë e Kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri VeseliAskush nuk ka të drejtë dhe nuk do të lejohet që të cënoj deputetët në kryerjen e fuksionit të tyre përfaqësues.
Seanca vazhdon sot në orën 14:00Seanca e ndërprerë pak më parë do të vazhdojë pasdite në orën 14:00.
Grabovci: Kryesia vendos a do të vazhdojë seancaShefi i grupit parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci, thotë se kryesia është ajo e cila do të vendos se a do të vazhdojë seanca apo jo.
Mali i Zi mbështet pranimin e Kosovës në UNESCOMali i Zi nuk do të ndryshojë kursin politik karshi Kosovës. Tani ky shtet fqinj pritet që ta mbështesë Kosovën edhe në anëtarësimin në UNESCO, pavarësisht kundërshtimeve nga Serbia, dhe atyre të komunitetit serb në Mal të Zi.