Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 21 Qershor 2021
Veteranët e UÇK-së sot protestojnë për vonesë “të listave përfundimtare”Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare sot sërish do të dalin në protestë. Këtë e ka paralajmëruar nëpërmjet Facebook-ut kryetari i Këshillit për Mbrojtën dhe të Drejtat e Luftëtarëve të UÇK-së Xhevdet Qeriqi.
Në MKRS derisa ta përmbush mandatinMinistri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka bërë me dije se disa grupe punuese të kësaj ministrie janë duke draftuar disa strategji plotësuese që ta plotësojnë legjislacionin sekondar të cilin e kanë trashëguar me mangësi të shumta.
Daçiq: Do të refuzohet kërkesa e Kosovës për anëtarsim në UNESCOMinistri serb i punëve të jashtme , Ivica Daçiq, tha se beson shumë që disa nga vendet që e kanë njohur Kosovën si shtet nuk do të votojnë në favor të Prishtinës për pranim në UNESCO, derisa është i sigurt se vende që veç nuk e kanë njohur shtetin e Kosovës do të jenë kategorish kundër, edhe kësaj here, në votim.
Tronditet Serbia: Rusia pranon pasaportën e KosovësVendimi që Rusia të lëshojë viza për kosovarët me pasaporta kosovare e ka tronditur Serbinë.
Gati për qarkullim 3km e para të autostradës 'Arbën Xhaferi'Kosova po bëhet edhe me një autostradë. Pas asaj 'Ibrahim Rugova', autostrada që lidh Prishtinë me Hanin e Elezit në drejtim të Shkupit, e që mban emrin 'Arbën Xhaferri”.
Barnat ilegale vazhdojnë të vijnë nga SerbiaKontrabandimi me barna vazhdon të bëhet më së shumti prej Serbisë. Vetëm në gjashtëmujorin e parë të këtij viti, Dogana e Kosovës ka kapur 11 raste ku tentohej të futeshin barna ilegalisht në Kosovë, nga shtete të ndryshme, por më së shumti nga Serbia.
Gjuriq mbledh sot në Mitrovicë serbët Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, do të takohet sot në Mitrovicë të Veriut me kryetarët e komunave dhe përfaqësues institucionesh nga katër komunat në veri të Kosovës (Mitrovicës së Veriut, Leposaviqit, Zveçanit dhe Zubin Potokut).
Tahiri: “Mbrojtja civile” po shuhet105 persona të të ashtuquajturës “Mbrojtja Civile”, që kanë vepruar si struktura paralele në Mitrovicën e Veriut, janë rekrutuar në institucionet e vendit. 80 pjesëtarë do të shkojnë në agjencionin për menaxhimin e emergjencave dhe 25 të tjerë në qendrën korrektuese.
Pritje të gjata edhe te Dheu i BardhëMërgimtarët që po shkojnë nga Kosova, por edhe ata që po vijnë në Kosovë, po vazhdojnë të përballen me pritje të gjata në pikëkalimet kufitare me Serbinë.
Serbia mobilizon të gjithë mekanizmat e saj kundër Kosovës në UNESCOMinistri serb i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq ka deklaruar se Serbia do të bëjë gjithçka që mundet për të penguar anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.
Mustafa: Qeveria e kreu me SpecialenKryeministri Isa Mustafa gjatë vizitës që sot i bëri Kamenicës duke komentuar zhvillimet e fundit rreth Gjykatës Speciale ka deklaruar se tashmë kjo është çëshjte kryekëput e Kuvendit të Kosovës sa i përket vendimeve që do të ndërmerren për të.
Mustafa jep mbështetje për komunat e AnamoravësKryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, i shoqëruar nga disa ministra të Qeverisë së Kosovës, ka vizituar të premten Komunën e Ranillugut dhe Komunën e Kamenicës.
Mustafa: Qeveria nuk do të themelojë aviokompani publikeDeputetja e AAK-së, Teuta Haxhiu, ka kërkuar nga kryeministri Isa Mustafa që të themeloj një avio-kompani publike për bashkatdhetarët të cilët po maltretohen nga avio-kompanitë private. Derisa, pyetje pati edhe për zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës Hashim Thaçi, rreth aplikimit të Kosovës për anëtarësim në UNESCO përmes UNMIK-ut.
Pritjet nga 2 orë në pikën kufitare në MerdarNë kolonë kur vijnë, në kolonë kur kthehen. Fati i jetës i bashkatdhetarëve tanë ndahet midis dashurisë për atdheun dhe vendit ku punojnë e jetojnë.
Gjykata Speciale të hënën në KuvendAnëtarët e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës kanë vendosur që të hënën të mbahet seanca e radhës e Kuvendit të Kosovës në të cilën do të shqyrtohet riprocedimi i amendamenteve kushtetuese që i hapin rrugë themelimit të Gjykatës Speciale.
Opozita ende pa plan për pengimin e votimit të SpecialesPartitë opozitare nuk kanë dhënë detaje për veprimet që do t’i ndërmarrin gjatë seancës në Kuvend, ku pritet të riprocedohen ndryshimet e amendamenteve kushtetuese që hapin rrugë themelimit të Gjykatës Speciale.