Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 01 Mars 2021
Kryeministri gjuhet me vezë, ndërpritet seanca e Kuvendit Seanca e Kuvendit të Kosovës, e ndërprerë të enjten e kaluar pasi kryeministri Isa Mustafa hoqi dorë nga raportimi i paralajmëruar për marrëveshjet e Brukselit me Serbinë si dhe atë për demarkacionin me Malin e Zi, u ndërpre edhe sot ende pa filluar mirë.
Shtohet numri i pjesëtarëve të policisë në KuvendDerisa po pritet të mbahet seanca plenare, në të cilin do të raportoj Kryeministri Isa Mustafa rreth marrëveshjeve të nënshkruara në Bruksel, në hapësirat e Kuvendit dhe të Qeverisë po vërehet një numër më i madh i pjesëtarëve të Policisë së Kosovës.
Policia: 48 orë ndalim për sulmin e mbrëmshëm te VetëvendosjeMe urdhër të prokurorit dy persona janë dërguar në mbajtje për 48 orë, të cilë ishin të përfshirë në rastin e mbrëmshëm, me ç`rast afër selisë së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, u therën me thikë dy aktivistë të kësaj lëvizjeje, Arber Sejdiu e Alban Makolli.
VV: Djemtë e Sabit Gecit sulmuan aktivistët tanëPara pak kohe, Policia e Kosovës konfirmoi se ka ndodhur një përleshje me thika mes disa personave në rrugën e UÇK-së. Përleshja mësohet të ketë ndodhur pranë zyrave të Lëvizjes Vetëvendosje.
Përfaqësuesit e Listës Serbe kërkojnë shkarkimin e JabllanoviqitPërfaqësuesit e Listës Serbe kanë paraqitur një kërkesë të përbashkët, përmes së cilës kërkojnë dorëheqjen e menjëhershme të liderit të kësaj liste, Aleksandër Jabllanoviq, nga të gjitha funksionet brenda Listës.
Sot vazhdimi i seancës së ndërprerë vetëm për marrëveshjet me SerbinëSot, në orën 11:00, vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës, e ndërprerë më 17 shtator. Kështu vendosi dje Kryesia e legjislativit. Në komunikatën e saj ajo saktësoi se vazhdimi i seancës do të ketë vetëm një pikë të rendit të ditës: raportimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës lidhur me marrëveshjet e arritura në Bruksel, më 25 gusht 2015.
Fajdexhinjtë terrorizojnë PrizreninSonte në emisionin “Puls” të KTV-së, mysafir ishte Sylë Hoxha, Kryeprokuror i Prokurorisë Themelore në Prizren.
Çollaku do të takohet me komisionerin Hahn në BrukselMinistri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku udhëton sot në Bruksel, ku do të takohet me komisionerin evropian për zgjerim, Johanes Hahn.
Qeveria e SHBA vazhdon ta ndihmojë KosovënDokumenti përfshin një ndihmë të Qeverisë së SHBA, në vlerë prej 25 milionë dollarë, për të mbështetur aktivitetet e USAID në Kosovë.
Kushtetuesja hedh poshtë kërkesën e opozitës për SpecialenGjykata Kushtetuese e ka shpallur të papranueshme kërkesën e opozitës lidhur me procedurën e ndryshimeve kushtetuese për themelimin e Gjykatës Speciale.
Minoritetet kërkojnë të drejtat e tyre për arsimKomisioni parlamentar për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim, në mbledhjen e sotme shqyrtoi çështjen e Rektoratit të UP-së në lidhje me mos-hapjen e afatit të dytë për pranim të studentëve nga radhët e komunitetit pakicë në vend. Nga anëtarët e këtij Komisioni u kërkua që të hapet afati i tretë për regjistrimin e studentëve edhe të këtij komuniteti.
Mustafa: Shteti shqiptar ta zbardh vrasjen e Ahmet KrasniqitNën patronatin e Kryeministrisë së Republikës së Kosovës është mbajtur akademi përkujtimore në nder të ish-ministrit të Mbrojtjes, Ahmet Krasniqi.
Jahjaga: Bashkëpunimi me Kuvajtin do të vazhdojëPresidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga priti sot në takim lamtumirës në përmbyllje të mandatit të tij në Kosovë, ambasadorin e Kuvajtit në Tiranë, jorezident për Kosovën, Najeeb Al-Bader.
Delawie: Forcimi i sundimit të ligjit, top prioritetetInfrastruktura dhe kushtet e mira për prokurorët në Prokurorinë Themelore në Gjilan do të ndihmojnë në hetimet dhe ndjekjen e kryerësve të veprave penale.
Ivanoviq lëshohet nga spitaliI dyshuari për krime ndaj popullatës shqiptare gjatë viteve 1999-2000 në Mitrovicë, Oliver Ivanoviq, do ta lëshojë sot spitalin.
Haradinaj: Protestat, pas peticionitLideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, vazhdon të këmbëngulë se dy marrëveshjet e fundit të Qeverisë, njëra me Serbinë dhe tjetra me Malin e Zi, janë të dëmshme dhe duhet të parandalohen.