Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 17 Maj 2021
Tahiri: Të premten dihen detajet e marrëveshjes për lëvizje të lirë Kosovë-SerbiMinistrja për dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, në një prononcim për Telegrafin ka theksuar se të premten do të bëhen të ditura modalitetet për marrëveshjen e arritur për lëvizje të lirë në mes Kosovës dhe Serbisë.
Kuvendi miratoi Rezolutën e Vetëvendosjes për EULEX-inKuvendi Kosovës sapo miratoi me shumicë votash Rezolutën e Vetëvendosjes për misionin e EULEX-it në Kosovë, rreth të cilës u debatua në seancën e djeshme të legjislativit.
Nesër hyn në fuqi marrëveshja për lëvizje të lirë Kosovë-SerbiPrej nesër hyn në fuqi marrëveshja për lëvizje të lirë Kosovë-Serbi. Këtë e ka konfirmuar për KosovaPress kryesuesi i delegacionit të Kosovës për Dialogun në Bruksel, Rrahim Pacolli.
Specialja votohet javën tjetërKreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, ka arritur ta zvogëlojë numrin e deputetëve kundërshtues të Gjykatës Speciale.
Kuvendi vazhdon punën, pritet votimi për rezolutën për EULEX-inKuvendi i Republikës së Kosovës sot do të mbajë seancën e vet të radhës, ndërsa para se të kalojë në rendin e paraparë të ditës, pritet që të votojë për rezolutën për misionin e EULEX-it, të cilën dje e propozoi deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu.
Fëmijët me deformime të shtyllës kurrizore, MASHT po heshtDeputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu i ka thënë ministrit të arsimit, Arsim Bajrami se po neglizhojnë problemin e një numri të madh të fëmijëve, të cilët vuajnë nga deformimet e shtyllës kurrizore për shkak të peshës së çantave.
Kosova, vend i origjinës së ekstremistëveKosova nuk po shfrytëzohet shumë si një vend transit për luftëtarë të huaj, terroristë apo ekstremistë, por fatkeqësisht është një vend i origjinës së një numri të madh të pjesëmarrësve të ISIS-it.
Thaçi kërcënon me dorëheqje nëse nuk votohet SpecialjaKryetari i PDK-së, njëherësh ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi në mbledhje të Grupit Parlamentare të partisë ka siguruar mbështetjen e deputetëve të tij për të votuar pro themelimit të Gjykatës Speciale. Ndërkohë që javën e ardhshme pritet të procedohet çështja e amandameteve të kësaj gjykate.
Akademia Verore e Muzikës nis me koncert në PrishtinëEdicioni i katërt i Akademisë Verore të Muzikës Evropiane në Kosovë, nis në Prishtinë me një gala koncert.
Anelay u premton përkrahje grave në GjakovëPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, dhe Ministrja e Shtetit në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Baronesha Joyce Anelay vizituan Gjakovën.
Veseli: Kosova nuk do të mbijetonte pa mbështetjen e mërgimtarëveKryeparlamentari Kadri Veseli, ka pritur të mërkurën rreth 200 mërgimtarë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës, për të cilët tha se nuk janë ndalur kurrë së punuari për Kosovën.
Qeveria me vendim për shpërbërje të Mbrojtjes CivileQeveria e Kosovës ka marrë vendim të shpërbëjë të ashtuquajturën “Mbrojtja civile” që ka vepruar jashtëligjshëm si strukturë paralele e sigurisë në komunat veriore të Kosovës.
Jabllanoviq: FAK-un nuk do ta votojmëLista Serbe bënë të ditur se nuk do ta votojë shndërrimin e FSK në Forca të Armatosura të Kosovës (FAK) as në këmbim të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.
Po bisedohet edhe me deputetë tjerë për t’u votuar SpecialjaXhavit Haliti ka thënë për TV Arta se është mirë që vendi që ta themelojë Gjykatën Speciale para se deputetët e Kuvendit të shkojnë në pushime.
Thaçi: Nuk ka pushim pa u themeluar SpecialjaLideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi njëherësh zëvendëskryeministër i vendit ka dalë nga mbledhja e Grupit parlamentar të PDK-së, ndërsa pas kësaj tha se nuk ka pushim për deputetët pa u themeluar Gjykata Speciale.
Maxhuni: Kosova është cak i ekstremizmit fetarDrejtori i Policisë së Kosovës Shpend Maxhuni, duke u përgjigjur ndaj pyetjeve të deputetëve ka thënë se Kosova është cak i ekstremizmit fetar. "Nuk është çerdhe e as prodhuese e ekstremizmit por është cak dhe target", ka thënë Maxhuni.