Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Premte, 14 Maj 2021
“Thaçi i bëri votat, Specialja votohet javën e ardhshme”Një burim i KP-së brenda PDK-së, tregon se kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, në takimin e sotëm me grupin parlamentar të partisë së tij, ia ka arritur që t’i mbledhë nënshkrimet që dëshmojnë se ata do ta votojnë Specialen në Kuvend.
Sot mbahet mbledhja konstituive e Kryesisë së AAK-sëTë mërkurën mbahet mbledhja konstituive e Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK).
Çollaku: Në vitin 2016, pa viza në BEKosovarët vitin e ardhshëm do ta gëzojnë të drejtën e lëvizjes së lirë, pa viza, në shtetet e zonës Schengen, ashtu siç e gëzojnë këtë të drejtë të gjithë popujt e tjerë të Ballkanit.
Në mbledhjen e PDK-së edhe grupi 6 +Në mbledhjen e thirrur nga kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Hashim Thaçi për të diskutuar për Gjykatën Speciale po merr pjesë edhe Grupi Parlamentar 6+.
Thaçi i mbledh sot deputetët e PDK-së për SpecialenKryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, zëvendëskryeministri i parë Hashim Thaçi, i ka thirrur për sot në orën 10:00 deputetët e partisë së tij për të diskutuar rreth themelimit të Gjykatës Speciale.
Baronesha Anelay konfirmon vazhdimin e mbështetjes britanike për KosovënKryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti sot Baroneshën Joyce Analey nga Britania e Madhe, me të cilën bisedoi për zhvillimet aktuale në Kosovë, të arriturat e saj dhe marrëdhëniet shumë të mira që ekzistojnë në mes të Kosovës dhe Britanisë së Madhe.
Anelay: Të punojmë në parandalimin e dhunës seksualeKosova dhe Mbretëria e Bashkuar duhet të vazhdojnë të punojnë së bashku jo vetëm në projekte të përbashkëta për parandalimin e dhunës seksuale por edhe në rrugën drejt integrimit evropian.
Ndalohet për 48 orë kryetari i Gjykatës së Apelit Sali MekajProkuroria Speciale e Republikës së Kosovës, dje më 20 korrik 2015, ka urdhëruar ndalimin kryetarit të Gjykatës së Apelit të Republikës së Kosovës, Sali Mekaj.
Mustafa bën thirrje për votimin e Gjykatës SpecialeKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa pas takimit me baroneshën Joyce Anelay ka thënë se është zotuar se do të punohet që Gjykata Speciale shumë shpejt të procedohet në Kuvend.
Hyseni: S’ka informata për kërcënime serioze të ISIS-it në KosovëPas kritikave të shumta të adresuara ndaj tij për heshtjen e dyshimeve mbi tentativën për sulme terroriste në Liqenin e Badovcit, ministri i Punëve të Brendshme Skënder Hyseni ka folur rreth rastit, pas një ushtrimi policor të Njësisë speciale që u mbajt sot në Kampin "Vrella" në Sllatinë.
Britania jep 80 mijë euro për Qendrën e rehabilitimit të viktimave të torturësMinistrja e punëve të jashtme për të drejtat e njeriut dhe Përfaqësuesja speciale e Kryeministrit për parandalimin e dhunës seksuale në konflikt (PDhSK), Baronesha Anelay, gjatë qëndrimit në Kosovë do të shpall mbështetjen e re të MB-së prej 80.000£ për Qendrën Kosovare për Rehabilitimin e Viktimave të Torturës dhe partnerët e tyre.
Baronesha Anelay: Kosova duhet ta krijojë SpecialenBaronesha Joyce Anelay, në takimin e saj me presidenten e vendit Atifete Jahjaga, ka thënë se Kosova duhet ta mbajë fjalën dhe ta krijojë Gjykatën Speciale.
Mbi 15 mijë qytetarë nënshkruajnë për përshpejtimin e liberalizimit të vizaveMbi 15 mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për përshpejtimin e procesit të liberalizimit të vizave, aktivitet ky që ka nisur një javë më parë nga ana e shoqërisë civile, të prirë nga Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur (KFOS).
PD solidarizohet me popullin turkPartia e Drejtësisë, shpreh ngushëllimet më të sinqerta Qeverisë dhe popullit turk, për jetët e humbura gjatë aktit terrorist të ndodhur dje në territorin e Turqisë
Mamusha ndanë çmimet për shërbimet e aktivistëve në botën turkeKomuna e vetme turke në Kosovë, Mamusha sikurse në secilin vit edhe sivjet do të ndaj çmimet për shërbimet e aktivistëve në botën turke.
BE vendos për azilkërkuesit nga BallkaniMinistrat e Brendshëm të Bashkimit Evropian pritet që të vendosin sot për të shpallur vendet e Ballkanit Perëndimor si vende të origjinës së sigurt, çka nënkupton kthimin e shpejtë të azilkërkuesve.