Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 01 Mars 2021
Nesër vazhdon seanca, kryeministri Mustafa raporton para KuvenditKryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka bërë të ditur se kryeministri i Kosovës, nesër, pritet të mbahet vazhdimi i seancës së Kuvendit të Kosovës, në të cilën kryeministri Isa Mustafa pritet të raportojë për marrëveshjet e arritura në Bruksel, ndërmjet Kosovës e Serbisë.
Kurbanët mund të prehen vetëm tek tregu i kafshëveKomuna e Prishtinës, gjegjësisht sektori Veterinar - Sanitar i Drejtorisë së Inspekcionit, njofton të gjithë qytetarët e Prishtinës të cilët planifikojnë që për festën e Kurban Bajramit të presin kurban, se ky ritual do të lejohet vetëm në tregun e kafshëve, i cili gjendet në Kodrën e Trimave, në dalje të qytetit.
Thaçi pret ambasadorin e KuvajtitZëvendëskryeministri Hashim Thaçi, njëherësh ministër i Jashtëm i Kosovës, sot ka pritur Ambasadorin e Shtetit të Kuvajtit në Tiranë, Najeeb A. Al-Bader.
Ministri Hyseni, vizitë zyrtare në GjermaniMinistri i Punëve të Brendshme,Skender Hyseni do të qëndrojë në një vizitë zyrtare në Mynhen të Gjermanisë, me ftesë të ministres për Çështje Evropiane dhe Marrëdhënie Rajonale të Bavarisë, Beate Merk.
Në rritje numri i vrasjeve në rajonin e PrizrenitNumri i vrasjeve në rajonin e Prizrenit ka shënuar rritje dhe se brenda këtij viti kanë ndodhur 8 vrasje, thotë zëdhënësi i Policisë Rajonale të Prizrenit, Hazir Berisha.
OKB: Për çdo vit Shqipëria furnizon Kosovën dhe Serbinë me 100 tonë drogëBandat serbe dhe shqiptare ne Zvicër sot janë më aktive dhe kanë bashkëpunim më të mirë të kontrabandës se drogës.
Aksident në magjistralen Prishtinë - Mitrovicë, vdes motoçiklistiNjë person ka vdekur në një aksident të rëndë, që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në magjistralen Prishtinë- Mitrovicë në fshatin Gracë, njofton KTV. Një makinë është aksidentuar rëndë me një motoçiklete. Policia është ne vendin e ngjarjes dhe po heton rrethanat e këtij aksidenti.
VV: 41,105 mijë nënshkrime kundër “Zajednicës” dhe DemarkacionitLëvizja Vetëvendosje thotë se peticioni kundër “Zajednicës” dhe Ddemarkacionit me Malin e Zi, deri tani është nënshkruar nga 41,105 qytetarë.
Bëhet rikonstruimi i vendeve të vrasjes së shqiptarëvePërfaqësues të ligjit në Kosovë bashkë me pjesëtarët e Policisë së Kosovës dhe EULEX-it, kanë qenë të hënën në disa lokacione që ndodhen në veri të Mitrovicës.
Arrin në 11 numri i të lënduarve në aksidentin 'Te Rrethi'Ka shkuar në 11 numri i të lënduarve në aksidentin e ndodhur pak më parë “Te Rrethi” në Prishtinë.
Afaristët prizrenas, në Panairin e Këpucëve, në IzmirShoqata e afaristëve dhe zejtarëve "Esnaf" nga Prizreni në kuadër të bashkëpunimit të vendosur më parë me Panairin e Izmirit ka mundësuar një vizitë afariste për një delegacion prej 16 anëtarësh.
Çështja e rrushit me Shqipërinë u zgjidhTelashet për eksportin e rrushit mes Kosovës dhe Shqipërisë kanë marr fund. Shteti shqiptar ka pranuar kërkesen e palës kosovare për eksportin e rrushit. Kështu të paktën ka bërë të ditur para pak minutave ministri i Bujqësisë, Memli Krasniqi.
Kongresi i UEFA-s voton në mars për KosovënVjen dhe lajmi i pritur nga komiteti ekzekutiv i Federatës evropiane të futbollit, i cili delegon çështjen e pranimit të FFK-së në institucionin e vet më të lartë.
Mbi 1000 biznese të shuara në mënyrë vullnetareNë tregun e Kosovës nga muaji janar e deri më tash janë shuar në mënyrë vullnetare 1 mijë biznese, thonë zyrtarë të Ministrisë se Tregtisë dhe Industrisë. Kryeshefi ekzekutiv në Agjencinë për Regjistrimin e bizneseve Gazmend Mejzini, tregon procedurat e shuarjes se bizneseve individuale të cilat shuhen në mënyrë vullnetare.
Afera e stentave mund ta çojë Aganin në bankën e të akuzuarveIsh-ministri i shëndetësisë, tash Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Ferid Agani, shumë shpejt mund t’i shtohet listës së zyrtarëve të lart shtetërorë, të cilët janë përballë me drejtësinë.
Chiti: Kosova vend i sigurt, por i izoluar në EvropëSituata e sigurisë në Kosovë vlerësohet e qetë, por i izoluar për qytetarët në lëvizjen e lirë për në vendet e Bashkimit Evropian