Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Diel, 07 Mars 2021
Mehmet Akif përkujtohet në Kosovën mëmëdheE Shtunë 21 Dhjetor 2013 10:38Mehmet Akif, autori i himnit të Turqisë është përkujtuar në mëmëdheun e tij në Kosovë në 77 vjetorin e vdekjes. Për nder të tij është organizuar një panel në Qendrën Kulturore Yunus Emre në Prishtinë, ku është diskutuar për krijimtarinë dhe personalitetin e tij. më shumë
Transformimi i katër krojeve të PrizrenitNë shekullin XIX shkruhej se Prizreni ka pasur afro 200 kroje publike. Sot, për shumicën prej tyre, nuk...më shumë
Në Tyrkvizion, Kosova përfaqësohet nga Ergin Karahasan Gara e këngëve në gjuhën turke, Tyrkvizion, në të cilën do të marrin pjesë...më shumë
Ekspozitë dhe muzikë nga artisti Reshit IsmetNë QKT Yunus Emre në Prishtinë është hapur ekspozita personale e piktorit Reshit Ismet. Në...më shumë
Jepen Çmimet "Suleyman Brina"Çmimet ndërkombëtare për veprimtari të kulturës turke të Ballkanit, "Suleyman...më shumë
Interesim i madh për kursin e fotografisë Regjistrimi i kandidatëve për gjeneratën e tretë të fotografëve në QKT Yunus Emre...më shumë
Në QKT Yunus Emre në Prishtinë hapet ekspozita e Reshit IsmetitNë QKT Yunus Emre në Prishtinë, të shtunën më 14.12.2013 me fillim nga ora 14:00 hapet...më shumë
Të shtunën ndahen çmimet "Süleyman Brina"Çmimet ndërkombëtare për veprimtari të kulturës turke të Ballkanit, "Suleyman...më shumë
Gurcuali realizon shfaqjen e parë në TurqiShfaqja e titulluar "39 Basamak" (39 shkallë) në regji të Nafiz Sami Gürcüalit është...më shumë
Nevzat Shundo gjysmë shekulli në muzikëKëngëtari dhe ekzekutuesi në saz, Nevzat Shundo, ka shënuar 50 vjetorin e punës së tij...më shumë
Ekspozita e Jusuf Nushit të dielën hapet në Taksim Piktori me origjinë nga Kosova, Jusuf Nush të dielën hap ekspozitën personale në Taksim të...më shumë
U hap "DokuKino" në PrizrenNata e 3 dhjetorit shënoi rikthimin e ekranit të madh të kinemasë në qytetin e Prizrenit....më shumë