Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Premte, 25 Qershor 2021
Investimet ia rikthejnë trashëgiminë PrishtinësE Shtunë 23 Shkurt 2013 12:08Një pjesë e investimeve kapitale të Komunës së Prishtinës janë bërë në ruajtjen e trashëgimisë kulturore. Së fundi është duke u renovuar Xhamia e Madhe, e cila do të përfundojë në pranverë të këtij viti. Zyrtarë komunalë thonë me këtë do t’i jepet një pamje e veçantë pjesës e cila konsiderohet turistike dhe muzeale e kryeqytetit. Qytetarët thonë se ruajtja e trashëgimisë pasqyron kulturën e një shteti. më shumë
Rrëfimi për flamurin e Kosovës shpërblehet në SerbiFilmi i regjisorit kosovar, Barish Karamuco, "I kujt është flamuri?” ka fituar vendin e parë në...më shumë
Pavarësia e Kosovës në objektivin e Lokvicës Në kuadër të aktiviteteve të shumta për shënimin e pesëvjetorit të...më shumë
Organizohen kurse të muzikës turke të BallkanitShoqata "Muzika turke e Ballkanit" ka nisur që të mbaj kurse të muzikës. Ligjëratat mbahen nga...më shumë
Në Prizren mbahet konferenca me temën "Islami dhe misticizmi"Në Prizren të shtunën do të mbahet konferenca me temën "Islami dhe misticizmi" me...më shumë
Ugur Bocegi të premten në skenë Teatri i fëmijëve dhe të rinjve "Ugur Böcegi" do të paraqet shfaqjen "Mos i mëshoni...më shumë
Dokumentar mbi "Ditët e pavarura të Kosova"Në kuadër të aktiviteteve të shumta për shënimin e pesëvjetorit të...më shumë
Entuziazëm në Kosovë për Olimpiadën e gjuhës turke Pjesëmarrësit nga Kosova në edicionin e 11'të të Olimpiadës së gjuhës turke...më shumë
Restaurohet Xhamia e Emin Pashës në PrizrenMinistria e Kulturës, Rinisë e Sportit (MKRS), Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Zhvillim (TIKA)...më shumë
Nënshkruhet marrëveshja për rregullimin e oborrit të xhamisë së Sinan PashësNë zyret e kryetarit të Kuvendit Komunal është nënshkruar sot marrëveshja e...më shumë
Kosova hap në Stamboll Qendrën e parë Kulturore jashtë venditMinistri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Memli Krasniqi ka pritur sot në takime të ndara,...më shumë
Kursi i Fotografisë në PrizrenKursi i fotografisë në Qendrën Kulturore Turke Yunus Emre ka filluar prej një muaji në Prizren....më shumë
Është mbyllur Qendra kulturore Bahar Qendra kulturore Bahar për shkak të mungesës së mjeteve financiare është mbyllur pas 5...më shumë