Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Marte, 15 Qershor 2021
Komuna merr instruksione për zbatimin e Ligjit të Qendrës HistorikeE Hënë 28 Janar 2013 14:59Drejtuesit e Komunës së Prizrenit, pos që janë inkurajuar nga përfaqësuesit e pranisë ndërkombëtare në Kosovë për zbatimin e Ligjit për Qendrën Historike, kanë pranuar instruksione të qarta nga niveli qendror për jetësimin e këtij legjislacioni. Ministria e Mjedisit dhe e Planifikimit Hapësinor ka përpiluar një udhëzues për zbatimin e këtij ligji, përmes të cilit sqarohen përgjegjësitë e pushtetit lokal në këtë aspekt, shkruan sot “Koha Ditore”.më shumë
Restaurimi rrezikon vlerat e HamamitFaza e tretë e punimeve për renovimin e Hamamit të Madh të Prishtinës është ndalur...më shumë
Dogru Yol për herë të katërt shoqata më e suksesshmeNë ceremoninë tradicionale vjetore, DKRS-ja e komunës së Prizrenit ka ndarë shpërblime...më shumë
Ethem Baymak zgjedhet piktor i vititJuria e vecantë e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit që tradicionalisht zgjedh...më shumë
Ekspozohet “Përralla ballkanike” e bashkëjetesës Në kohën kur Ballkani dhe Turqia ende nuk i kanë sqaruar raportet e tyre historike, trashëgimia...më shumë
Përkujtohet Zonja ZybejdeShoqata e grave turke të Kosovës “Zübeyde Hanım” (Zonja Zybejde) ka përkujtuar 90...më shumë
Gani Sunduri vlerësohet në StambollGani Sunduri, strip artisti i njohur nga Prizreni është vlerësuar në Stamboll, në kuadër...më shumë
Agim Fishar, artisti që ia ofroi popullatës turke muzikën burimore turkeÇmimi tradicional vjetor për artistin e vitit që jepet nga Shoqata e Artistëve Turq të...më shumë
Dëshirojmë të krijojmë llogon zanore të 23 prillit Artisti i ri, Berkan Traka, i cili vitin e kaluar kishte tërhequr vëmendjen me veprën e tij "Edhe ne jemi...më shumë
Prizreni me Këshill për trashëgiminë kulturore Komuna e Prizrenit shumë shpejtë do të bëhet me Këshill për trashëgiminë...më shumë
Agim Fishar, artist i vitit 2012Çmimi tradicional vjetor për artistin e vitit që jepet nga Shoqata e Artistëve Turq të...më shumë
Prizreni gati për kremtimin e Vitit të RiPrizreni po bëhet gati për të shënuar natën më të gjatë të vitit. Komuna ka...më shumë
Prishtina organizon program festiv për Vitin e RiEdhe pak orë na ndajnë nga ndërrimi i viteve dhe përgatitjet e fundit tashmë po bëhen...më shumë