Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 01 Mars 2021
"Të gjithë djemtë e mi" sonte në PrizrenE Shtunë 08 Dhjetor 2012 13:23Teatri turk i Maqedonisë sonte me fillim nga ora 19:30 në Shtëpinë e Kulturës në Prizren do të paraqet shfaqjen “Hepsi Oğlumdu” ("Të gjithë djemtë e mi"), të autorit Arthur Miler.më shumë
Elementet e përbashkëta te heronjtë turq dhe shqiptarë Punimi i doktoraturës së pro rektores së Universitetit të Prizrenit, Nuran Malta Muhaxheri...më shumë
Anëtarët e shoqatës Aşık Ferki dëshirojnë të dalin jashtë MamushësShoqata kulturore dhe artistike "Aşık Ferki", e cila kultivon dhe ruan traditën turke në...më shumë
Teatri turk i Maqedonisë të shtunën në Prizren Teatri turk i Maqedonisë të shtunën me fillim nga ora 19:30 në Shtëpinë e Kulturës...më shumë
Kuarteti prizrenas përfaqëson Kosovën në “WOMist 2012”Kanë kaluar më shumë se dy muaj prej se anëtarët e kuartetit “Pentagram” janë...më shumë
Ekspozohen figurat e luleve të krijuara nga sapuniPartia Demokratike Turke e Kosovës-KDTP në bashkëpunim me shoqatat e grave ka realizuar në...më shumë
Letërsia turke në Kosovë është pasuruar me revistë të reLetërsia turke në Kosovë është pasuruar edhe me një revistë. Në kuadër...më shumë
Koncert i artistëve turq për mësimdhënësit Në kuadër të aktiviteteve të Urës së Artit ndërmjet Turqisë dhe Kosovës,...më shumë
Del nga shtypi numri i parë i revistës "Kosova Imza"Në kuadër të botimeve të Lidhjes së shkrimtarëve turq të Kosovës ka dal nga nga...më shumë
Xhamisë së Pehlivan Mejdanit i rikthehet pamja e vjetërVendit që dikur ka qenë arenë e pehlivanëve, me objektin më të vjetër dhe më...më shumë
Thyhet çezmja e vjetër në kryeqytetGjatë heqjes së gurëve dhe të zallit, që ishin vënë për ta ruajtur...më shumë
Kori i Shtëpisë së shoqatave turke mban koncert në PrishtinëKori i Shtëpisë së shoqatave turke ka mbajtur koncert në Prishtinë, aktivitet ky i realizuar...më shumë
Promovohet libri i Raif Vërmicës "Ndërtimet arkitektonike osmane në Kosovë I, II dhe III"Libri i Raif Vërmicës "Ndërtimet arkitektonike osmane në Kosovë I, II dhe III", që sapo ka...më shumë