Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Enjte, 21 Janar 2021
Ataturku përkujtohet me shumë aktiviteteE Marte 11 Nëntor 2014 14:17Themeluesi i Turqisë moderne, Mustafa Kemal Ataturk është përkujtuar në 76 vjetorin e vdekjes së tij, me një varg aktivitetesh të mbajtura në Prizren. Orët përkujtimore janë mbajtur në shkollat, në të cilat zhvillohet mësimi edhe në gjuhën turke, derisa akademia kryesore është mbajtur në Shtëpinë e Kulturës në organizim të shoqatës "Filizler".më shumë
Ekspozitë e piktorit turk Rauf TuncerNjë pjesë e krijimtarisë artistike të piktorit të njohur turk, Rauf Tuncer do të shpaloset...më shumë
Ataturk përkujtohet me garën e leximit të bukurNë kuadër të Javës përkujtimore të Ataturkut që në Prizren organizohet nga...më shumë
19 artistë në Festivalin e Stripit dhe Karikaturës në PrizrenFestivali i Stripit dhe Karikaturës në Prizren në edicionin e dhjetë ka qenë nikoqir i 19...më shumë
Kontestohet rikonstruktimi i objektit të Mullirit në Kalanë e PrizrenitAktorë të ndryshëm nga lëmenjtë profesionalë, institucionalë dhe fetarë...më shumë
Në Malishevë gjendet një vepër 1800 vite e vjetërNë Malishevë është gjetur një vepër antike që dyshohet se daton para 18 shekujsh.më shumë
Suksesi i "Muska"-s në “Bridge Film Fest”Festivali i filmit “Bridge Film Fest”, ka shpërblyer më të mirët e edicionit të...më shumë
SHBA ndihmon restaurimin e Kalasë së PrizrenitMinistria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Ambasada Amerikane në Prishtinë, Cultural Heritage Without...më shumë
Filmi Kosovar kandidat për OscarsKomiteti selektues i Kosovës i përbërë nga Arta Dobroshi (presidente), Jeton Neziraj, Alban Ukaj,...më shumë
Shtëpia e Kulturës në Prizren s’mund të mbijetojë me vetëfinancimDrejtuesit e shtëpisë së kulturës "Xhemajli Berisha" në Prizren kanë kërkuar nga...më shumë
Nis festivali ndërkombëtar i fëmijëve, “Ylberi i Prishtinës”Ka filluar festivali ndërkombëtar i fëmijëve “Ylberi i Prishtinës”, ku për tri...më shumë
Trashëgimia kulturore pasuri e KosovësPresidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, bashkë me përfaqësuesin special të BE-së në...më shumë
Grupi teatror Kisa Devre me shfaqje të reGrupi teatror Kisa Devre (Pushimi i shkurtër) vjen para shikuesve përsëri me shfaqje të re. Vepra e...më shumë

Kategoritë