Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Diel, 01 Nëntor 2020

Përkujtohet Sulltan Murati

E Marte 10 Gusht 2010 15:54

Në njërën prej qendrave më të njohura historike të Ballkanit, edhe sivjet është përkujtuar Sulltan Murati. Në ceremoninë e zhvilluar në tyrben e Sulltan Muratit në afërsi të Prishtinës kanë marrë pjesë udhëheqës të komunës së Osmangazit nga  Bursa, TİKA-s, komuna e Obiliqit si dhe delegacione nga Maqedonia e Turqia. 
Kreu i BIK-ut Naim Tërnava ka theksuar se lutjet e bëra tani e 621 vjet janë pranuar, dhe se tani përkujtohet Sulltan Murati, i cili ka sjellë civilizimin islam në Kosovë dhe Ballkan.
 
Kryetari i komunës së Obiliqit, Mehmet Krasniqi ka theksuar se ky takim organizohet për të pestën herë me radhë dhe si i tillë shërben për forcimin e lidhjeve kulturore e vëllazërore me Turqinë.

Udhëheqësi i komunës së Osmangazit nga  Bursa, Mustafa Dündar, ka theksuar se lidhjet e ngushta kanë nis 621 vjet më parë dhe se tani po punohet që ato të forcohen edhe më tej.
 
Ndërsa ambasadori turk në Kosovë, Metin Hüsrev Ünler ka theksuar se Sulltan Murati ka qenë një komandant i shquar i cili ka vënë vulën në periudhën e formimit të perandorisë Osmane, dhe ka shprehur kënaqësinë që shumë vite më pas ai përkujtohet në atmosferë paqeje e vëllazërore.

SavePrintPdfComments: 25

Komento

500 Karakteriniz kaldi

Rregullat për komente

  1. Ju lutemi që të bëni përpjekje që komenti i juaj të përkoj me artikullin në fjalë.
  2. Gjatë komentimit ju lutemi që ti kushtoni kujdes edhe drejtshkrimit dhe gjuhës letrare.
  3. Gjithmonë mundohuni që të përdorni një stil më të butë.
  4. Nëse nuk i përmbaheni rregullave të sipërpërmendura atëherë redaktori i ueb faqes ka të drejtë që të mos e botoj komentin tuaj.

 

KOSTA06.06.2015 17:57:11homazhe tek verri i pushtuesit me gjakatar te kombit shqiptar bejne vetem tradhetaret gjakprishurit myslimanet turq dhe ata qe nuk jane shqiptare .Ju doni nje George Castriota te ri o qena tju pastroje nga trojet shqiptare se na i felliqet fare o pis milet.
0%
sabri.grajqevci30.03.2014 09:58:58Pershendetje lidhjet me turqin siq pretendohet ne Komunen e Obiliqit jam dakord por e njenjeta duhet te ndodh edhe ne Turqi ne Raport me Kulturen dhe Historin qe ka Populli shqipetar ...Termi vllezer nuk esht term Demokrat dhe as i sinqert ne nuk jemi vllezer por munde te themi kemi Raporte te mir fqinjesore si dy shtet me kultura krejt te ndryshme ku gjenden elemente per ni bashku punim ne te gjitha fushat kjo esht per tu pershendetur....Ndersa Turqis i mbete shum pun per te ber per popullin shqipetar qe punojn dhe jetojn ne turqi qe nuk jan hiq ma pak se 6 milion...etj pershendetje....
0%
Domi30.03.2014 01:32:26Alenaca TurkoGrekeSerbe eksistone ende kunder Shqipetareve! E ju matrapaz festoni SULLTANAT!
0%
hahaha29.10.2013 20:59:26hahahahahahahahahahahahahaahahahahahahah budallliqe
0%
Arben26.09.2013 20:00:47Shqiptaret te ndare ne Kosove ,Malsi, Oher . Epir dhe Shqipri nuk mund te jene vecse 1 popull , pasi kane kaluar vetem 100 vjet qe jane ndare ... e 100 vjet jane vetem 3 Breza ... e 3 Breza jane pak per tu krijuar popuj te rinj apo \"fise\" te reja .
0%
MaxBrym26.09.2013 15:32:19Në Turqi, ka një regjim autoritar antidemokratik. Populli shqiptar duhet të tregojnë solidaritetin e tyre me lëvizjen e protestës kundër Erdogan dhe solidaritetin me kurdëve.
0%
drenica26.09.2013 03:02:59O hoxh Nana e Ibrahim ka qen shqipetare kur allahu ka fol me musen Qata dy gur qe thojn se ika shkrue allahu ja ship njana thot urim. Tjetri thumbim. E ti feston ditlindjen teroristit Turk nji dit do festoni edhe millosheviqn ti je kriminel o hoxh
0%
Filan26.09.2013 00:21:37Une vet jam musliman, fali 5 kohet e namazit, dhe mundohem te respektoj fene sa ma shume.

Kjo qe po bejne keta, se bashku me LISBAne, nuk eshte ne rregull ne asnje menyre!

Pse te kujtohet nje pushtues, qe tka vra, tka gri?
TPAKTEN edhe po e dashte, mos e perkujto kur shkakton keto perqamje npopull!

Pse nuk ju ra nder mend te perkujtoni heronjte tane ndonjehere? por Sulltanat e Mongolis!

TURP i Madh!

Mos shkaktoni perqamje!
Feja na urdheron ta duam kombin, e te punojme per kombin. Sa ma fetar qe te jesh, aq me patriot duhet te jesh!

Rrnofte Shqiperia e Bashkume!
0%
FehmiBerisha25.09.2013 22:49:10Vetëm të mjerët,puthadorët e zvarranikët festojnë dhe mburren me pushtuest.
Kjo është njëra nga poshtërsitë më të mëdha që ndodhë në trojet tona.
Për këtë,jo vetëm organizatorët e manifestimit poshtrues,por e tërë Qeveria do duhej të shkarkoheshin dhe të burgoseshin menjëherë.
COHU ENVER NGA VORRI SE NA HËNGËR MORRI!
0%
LuanBerat25.09.2013 21:25:02Per ne ne Shqiperi Sulltan Murati juaj eshte njelloj si Miloshevici per ju kosovaret e ketij lloji httpwww.gjuhashqipe.comimageslajmetariimages420x280788242746lajmetari788242746.jpg
Shenim Me qene se respektoni 621 vjetorin e merhumit te anadollit S.Murati ,kujtohuni edhe merrjuani kockat qe lane anadollaket e Sulltan Muratit te grire nga shpatat e ushtareve te Princ Gjon Muzakes se Beratit.ne nje kodrine ndodhen bashke te 2 pushtuesit , turq dhe serb bashke.
0%
Adnani25.09.2013 19:10:08Nuk po di ku me ja nis???More a jan kta njerz normal!!!
Se di spo muj me i gjet fjalt e duhura me pershkru ket akt...
Po edhe ni her po tregohem se sa te dobet jemi
0%
hasan25.09.2013 16:31:51Vertet kur e lexova kete lajme te ndyer, me shkoi mendja te AVNI RRUSTEMI, per t\'i dal dhe per t\'ia tregu qefin ketyre Talebaneve qe i festojne Armiqet, qe dikur masakronin Shqiptare.
Populli eshte i lodhur me keto IDIOTIZMA INDOKTRINUES, qe dojne ta qelbin, siq po e qelbin Fisnikerine e Lavdishme te Popullit Shqiptare nder shekuj, se dikur Populli nuk duron, mund te ndoshe qe edhe mund te zgjohet AVNI RRUSTEMI per tu pastruar nga keta TRADHETAR qe dalin hapur kunder Popullit.
Keta s\'kane Zot, por iu jane te shitur Djallit, prandaj keta veprojne keshtu.
TURP TURP TURP O QELBESIRAT E TALEBANEVE ANTISHQIPTAR!!!!
0%
leonard25.09.2013 16:23:32Sa injoranta paskeni qeni,si perkujtohet nje pushtues okupator,i qfardo besimit fetar qofte pushtusi mbetet pushtus turp te keni o pjell turke,me pelqen se mani veten per patriotadalshi fare me gjith turqit e poshter
0%
hasan25.09.2013 15:17:30Nese urgjentisht kerkohet, per fat te keq nuk ka me vende ne Kliniken Psikiatrike prane QKUKse, por do te shqyretohen rigorozisht mundesia per te hyre , sepse vertet nuk eshte mire dhe njerezore te lejohet nje \"Pacient\" i tille te veproje lirshem dhe te propagandoje dhe indoktrinoje masen e shqipareve te devotshem. Oligofren i vertete qe po i pelqekan teper keto lloj konfabulacionesh te marra. Turpi i kombit ka dy zgjidhje a burg dhe b psikiatri? Do te ishte mire te per hire te demokracise te lihet vete te zgjedhi \"Pacienti\" !!!!!?
0%
Flamur25.09.2013 13:52:21Nuk eshte qudi qe mas nje kohe do ta perkujtojme edhe Millosheviqin! TURP
0%
Angjelin25.09.2013 13:24:34Na Turperuat krejt mor ju qifsha robt....A nuk e dini qe ai ka vra e ka pre Shqiptaret ....Turp te keni!!! O klysha te Turkut
0%
mali25.09.2013 13:00:34kosovaret duhet te festojn edhe sllobodanin kur te festojn sulltanin te shofin historin qa u bani sulltani pa ta festojn
0%
genti25.09.2013 12:54:28Turp,si mundet te bejne shqiptaret kete, pas disa vitesh do perkujtohet Miloshevic ne Kosove se edhe ai ka vra e pre se Sulltan Murati ..o te mjere...zot mos i fal keta ..se keta din cfare bejne kunder shqiperise ,kombit,lashtesise dhe historise ...Turp..turp
0%
GjergjNikolla25.09.2013 12:28:38Gjaku I herojve ,I te gjithe atyre qe u derdh nga dora e s u l t a n v e gjithe turqve rafte mbi ata \"shqiptar\" qe sot u perkulen sultanve gjakpirsve!Keshtu pas nje kohe dot shkone dhe te perkulen pran vojvodve serb.Ju jeni mekati dhe turpi I shqiptarizmit.

\"TURK E SHKJA NAJ MARRSHIN T\'KEQEN,
PER SHQIPTAR JANE TE DY DREQEN.
DREQI I KUQ TE SHKON N\'RUSI,
DREQI I ZI ATJE N,AZI,
RRNOFTE PER JETE KJO SHQIPTARI!

Gjergj Nikolla,Toronto
0%
BEKA29.07.2013 19:46:56I madhi Bill Klinton gjat vizites se tij ne Kosove pat thene \"Ne e fituam luften por ju duhet ta fitoni paqen\" , shpijunat dhe servilete e serbise prej asaj dite punojne 24 ore panderpre qe ne te humbim ne paqe dhe nese ndjekim ket rruge qe po na e zbukuron ky turki me shllafruk te zi mjer Kosova e mjer shqiptaria se pas 50 vitesh te gjith do ti thon vetes turk e elhadyrylah . Nuk kuptoj se si esht verbu keshtu populli jon ne ket shekull te shkences dhe informatikes ne kthehemi 1000 vjet mbrapa dhe ka shum te till qe po e ndiejn veten komod .
Populli shqiptar duke pasur miq si turqit nuk ka nevoj per armik !
0%
baci29.07.2013 16:52:21Pa koment!!!!!!!!
0%
kastriot29.07.2013 16:33:04si mund te perkujtosh nje pushtues qe na roberuan, qe na percane dhe na shqyen si njerez dhe si Toke, si mund te perkujtosh nje pushtues qe pasi nuk e mori dot KRUJEN, plazi nga inati. si mund te perulemi dhe te nderojmdike qe u munduan me te gjitha format dhe menyrat per fshirjen e shqiperise dhe kombit Shqiptere...dhe ajo toke shqiptare qe sot quhet Kosove ne saj te pelqimit te Anadollit mbeti jasht kufijve te shqiperise...turp per ate Shqiptare qe perulet per kete...
0%
Riniaesotit29.07.2013 11:21:05Turp! turp, ka po na qojn kta udheheqesit tone, vertet turp i madhe kur armikun ma te madhe te kombit shqipetar e quajm mik, eshte per te ardhur keq!
0%
BAku03.06.2013 14:28:39Perkujtojme pushtuesin .... ah si u prish keshtu gjaku i shqiptarit!
0%
KastriotPeja12.01.2013 20:59:20sa i mirë, ne kemi kthyer byth tonë për turqit përsëri.
0%