Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Hënë, 12 Prill 2021
Senati, Bujës: Së pari funksionalizoje KëshillinE Premte 14 Shkurt 2014 11:48Senati i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” nuk i ka miratuar rekomandimet e ministrisë së Arsimit, me arsyetimin se ato nuk janë në përputhshmëri me dispozitat e statutit të UP-së dhe dispozitat ligjore për Arsimin e Lartë nr.04/L-037. më shumë
Nitaj: 80 % e profesorëve me tituj dhe publikime të pavlera Ish-Kryetari i Këshillit Drejtues të Universitetit të Prishtinës, Muharrem Nitaj ka thënë...më shumë
Buja: Për gjendjen në UP do të veprojë sipas LigjitMinistri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja në seancën e Kuvendit të...më shumë
Nis mësimi në shkollat e PrishtinësNë Prishtinë ka rifilluar mësimi në dhjetëra shkolla fillore dhe të mesme pas mbylljes...më shumë
Dyshime për diplomat e imamëveSkandali që ka nisur dy javë më parë në Universitetin e Prishtinë duket se do të...më shumë
Prishtinë, të martën nis mësimiNesër fillon mësimi, përveç se në shkollën “Meto Bajraktari”. Ky...më shumë
Buja: Të rifilloj mësimi ose marr masa ligjoreNdërprerja e mësimit pa konsultim paraprak me MASHT-in në temperatura + 10 gradë,dhe në...më shumë
Edhe kryetari i Këshillit drejtues të UP-së jep dorëheqjeKa dhënë dorëheqje kryetari i Këshillit drejtues të Universitetit të Prishtinës,...më shumë
Universiteti pa drejtuesë, sot pritet emërimi i ushtruesve të detyrësUniversiteti publik “Hasan Prishtina” aktualisht është pa udhëheqje. Rektori dhe...më shumë
Mësimi nuk vazhdon në shkollat me vlerat e larta të squfuritKomuna e Prishtinës, përmes një kumtese, dëshiron të theksojë edhe njëherë se...më shumë
Studentët nuk protestojnë të hënën – kërkojnë shkarkimin e KD të UP-sëOrganizatorët e protestave studentore kanë deklaruar para pak çastesh se të hënën nuk do...më shumë
Dorëhiqen u.d.i Rektorit të UP-së dhe katër prorektorëPas dorëheqjes së rektorit të UP-së, Ibrahim Gashi dhe të prorektorit Nuri Bexheti, sot...më shumë
Jep dorëheqje edhe prorektori Nuri BexhetiPas rektorit Ibrahim Gashi, dorëheqje ka dhënë edhe prorektori për mësim në Universitetin...më shumë