Dürüst İlkeli Anında Haber - KOSOVAHABER

E Premte, 14 Maj 2021

Athina planifikon njohjen e pavarësisë së Kosovës

E Enjte 13 Gusht 2015 11:53

Athina ka ne plan njohjen e pavaresisë së Kosovës, shkruan e përditshmja greke “Kathimerini”.

Sipas gazetës,kjo mund të ketë shërbyer edhe si shkak për përplasjet e fundit diplomatike mes Greqisë dhe Serbisë.

“Kathimerini” duke cituar burime të politikës së jashtme në Athinë, shkruan për pakënaqësinë greke me lëvizjet ndërkombëtare të Beogradit në lidhje me Kosovën dhe në vazhdën e kontestit të emrit me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë.

Ioannis Armakolas, kreu i Programit për Evropën Juglindore pranë Fondacionit Helen për Politikë Evropiane dhe të Jashtme raportoi për mediat kosovare se ai nuk ka njohuri për lëvizjet e fundit të Beogradit në lidhje me problemin maqedonas.

Por ai shpjegoi se “njohja nga Beogradi e Republikës jugosllave të Maqedonisë, nën emrin e vet kushtetues, ishte një lëvizje që iu përplas në fytyrë Greqisë, e cila nuk ka reshtur së përkrahuri Serbinë gjatë gjithë këtyre viteve. 

Komento

500 Karakteriniz kaldi

Rregullat për komente

  1. Ju lutemi që të bëni përpjekje që komenti i juaj të përkoj me artikullin në fjalë.
  2. Gjatë komentimit ju lutemi që ti kushtoni kujdes edhe drejtshkrimit dhe gjuhës letrare.
  3. Gjithmonë mundohuni që të përdorni një stil më të butë.
  4. Nëse nuk i përmbaheni rregullave të sipërpërmendura atëherë redaktori i ueb faqes ka të drejtë që të mos e botoj komentin tuaj.